Hlavní navigace

"Ratingové agentury pracují pro Spojené státy"

Sdílet

Arsen Lazarevič 2. 2. 2012

Snížení ratingu některých evropských zemí může být důsledkem toho, že všechny tři největší ratingové agentury mají své sídlo ve Spojených státech. Tvrdí to guvernér slovinské centrální banky Marko Krajnec. Ten se také zaměřil na fakt, že to jsou právě americké agentury, kdo zkoumají bonitu evropských zemí.

Připomeňme, že ratingová agentura Fitch snížila kreditní rating Španělsku, Belgii, Kypru, Itálii a Slovinsku. Slovinský rating byl snížen z předchozího AA- na A. Rating v minulém roce snížil Slovinsku i Standard & Poor's a Moody's.


Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 3. 2. 2012 0:33

  Jan M. Holík

  Ratingové agentury a jejich credit rating jsou soukromé společnosti a ratingy jsou jejich soukromým názorem.
  V podstatě jsou ratingové agentury to samé, co je ČSFD a iMDb ve filmovém světě.

  Jejich hodnocení je čistě jejich názorem a tak je nutné jej chápat. Není to žádný zákon nebo něco, čím by se musel člověk řídit. Jistě je dobré pro orientaci znát tento názor, ale jestli někdo staví státní ekonomiku na názorech ratingových agentur bez vlastní analýzy, pak je to velice neblahé.

  Nakonec ratingovou agenturu si, alespoň podle Českého práva, může založit naprosto kdokoliv - dokonce po něm zákon ani nevyžaduje žádné vzdělání.

  Nedávno jsem se díval na film, který měl na ČSFD kolem 90% a byla to jakási psychopatická úchylnost o tom jak matka postižené novorozeně opustila a otec jej probodal nůžkami. Děj byl prokládaný podobnými psychomatickými úchylnostmi. Film se mi vůbec nelíbil a litoval jsem, že jsem se na něj vůbec dodíval.
  Přesto podle uživatelů ČSFD je vysoce kvalitní. Je jejich chyba, že ho takto hodnotili nebo je moje chyba, že jsem si jenom přečetl vysoké číslo a už si vůbec nečetl o čem film je, nezobrazil si fotografie a ukázkové video a jen jsem slepě věřil číslu?

  Stejně tak může dát Fitch rating AAA i něčemu, co vůbec takovou hodnotu nemá. Například ještě cca 5 dní před krachem LB měly jejich CDO ratingy AA+ a 3 dny před krachem A+.

  Místo nadávání na zavedené ratingové agentury je mnohem lepší udělat si vlastní a kvalitou analýz ji prosadit mezi investory. To už ovšem tak snadné není a proto to nikdo nechce ani zkusit. Místo toho jen nadává na "nespravedlivé" hodnocení.

  Jakékoliv hodnocení je nespravedlivé, udělat ho 100% objektivní už z principu ani nejde - hovoří o tom všechny učebnice statistik.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).