Hlavní navigace

Psychologie a Čína nechaly trhy krátce růst

Sdílet

Jiří Hovorka 16. 9. 2011

Poslední tři dny znamenaly na evropských kapitálových trzích pomalý (i když těžko trvanlivý) odraz od dvouletého dna. Pokud si nejste tak úplně jisti důvodem tohoto obratu, ke kterému zdánlivě nejsou žádné viditelné důvody, pak nabízíme stručný analytický pohled.

Na pozadí všeho, zdá se, jsou zprávy o zamýšlené aktivitě Číny a eventuálně i Ruska při odkupu evropských dluhopisů. Dále se trhům tento týden zamlouvá i fakt, že Merkelová a Sarkozy stále Řekům věří a nehodlají své je opustit, uvádí František Bostl ze společnosti Cyrrus.

Jeho kolega Petr Pelc pak připomíná nezanedbatelný vliv momentálně těžce zkoušené psychologie investorů. Při sestupném trendu kapitálového trhu v posledního období se občas krátkodobí spekulanti postarají o pozitivní výkyvy, které zpravidla nepřekročí horizont jednoho obchodního dne. Bohužel tak často rozpohybují část investorů, která bedlivě sleduje trh a s napětím vyčkávají na pomyslné dno propadu. Nerozvážné a ukvapené nákupy jsou pak následovány zbrklými ztrátovými prodeji v následujícím obchodním dni.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).