Hlavní navigace

Průzkum životních podmínek Čechů

Sdílet

Redakce 29. 2. 2008

Český statistický úřad (ČSÚ) uskuteční v době od 23. února do 11. května 2008 čtvrtý ročník šetření o příjmech a životních podmínkách domácností v ČR nazvaného Životní podmínky 2008. Závazek provádět toto šetření vyplývá z členství země v EU. V rámci programu EU-SILC (European Union – Statistics on Income and Living Conditions) jej zabezpečují i ostatní členové Evropského společenství. Jeho smyslem je dlouhodobě získávat srovnatelná data o sociální situaci obyvatel v evropských zemích. Na národní úrovni budou výsledky využívány pro cílené nastavení sociální politiky státu a pro hodnocení jejího dopadu na životní úroveň občanů.

Šetření je uspořádáno jako tzv. rotační panel. Vybrané domácnosti jsou opakovaně navštěvovány v ročním intervalu po dobu 4 let, přičemž každoročně se jich jedna čtvrtina obmění. Do letošního šetření je tak na celém území České republiky zahrnuto 9646 domácností z předchozích tří let. Nově budou navštíveny domácnosti ve 4249 bytech náhodně vybraných pro letošní zjišťování.

Dotazník má několik částí zaměřených na zjišťování za domácnost jako celek a za jednotlivé osoby starší 16ti let. Za domácnost se zjišťují např. údaje o bydlení, transferech mezi domácnostmi, o dávkách státní sociální podpory. Za osoby se šetří údaje o pracovní aktivitě a příjmech, další otázky jsou věnovány např. zdraví a vzdělání. Každoročně je zařazováno tematické doplňkové šetření, letos zaměřené na zadluženost a finanční problémy domácností. Dotazníky vyplní s obyvateli vybraného bytu tazatel, který je povinen prokázat se při osobní návštěvě domácnosti průkazem tazatele nebo průkazem zaměstnance ČSÚ a na požádání respondenta předložit také svůj občanský průkaz.

Aby ČSÚ zamezil případnému zneužití této akce, rozesílá v těchto dnech na adresy domácností ve vybraných bytech dopis s termínem návštěvy tazatele a spojením na odpovědného pracovníka ČSÚ, u něhož je možné získat detailnější informace, případně dohodnout jiný termín návštěvy. Informováni jsou také starostové dotčených měst a obcí a všechna ředitelství policie ČR.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).