Hlavní navigace

Průmysl se v dubnu propadl o třetinu. I kvůli odstávkám automobilek

Sdílet

Průmyslová produkce v dubnu meziročně klesla o 33,7 %. Důvodem byla pandemie koronaviru, kvůli které se zadrhla jak tuzemská, tak světová ekonomika.

Propad byl patrný prakticky ve všech odvětvích, nejcitelnější byl však ve výrobě motorových vozidel, kde dosáhl 80,1 %. Právě na tomto odvětví je česká ekonomika závislá. Jenže poptávka po nových autech klesla a hodnota nových zakázek se v dubnu propadla o 42 %. Ty ze zahraničí v rámci automobilového odvětví šly dolů o 77,7 %.

Pokles průmyslu se kvůli pandemii čekal, stejně tak bylo jasné, že automobilky na tom budou mít, kvůli dubnovým odstávkám, lví podíl.

Vzhledem k provázanosti s našimi obchodními partnery, zejména s Německem, bude klíčové i jejich tempo návratu k normálu. Pokud se vše zvládne hladce, mohou dnešní dubnová čísla být ta nejhorší a s příchodem květnových statistik se situace bude lepšit, myslí si Tomáš Volf ze společnosti Citfin. 

Pokud tomu tak nebude a klíčoví obchodní partneři se budou zvedat pomalu, zbrzdění podle Volfa nemine ani nás. Dnes zveřejněná průmyslová výroba za duben z Německa ukázala na meziroční propad o 25,3 %, což bohužel naznačuje, že postavení se na nohy může trvat poněkud déle, doplňuje.  

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).