Hlavní navigace

Průmysl oproti loňsku opět mírně horší. Meziměsíčně se ale začíná zlepšovat

Sdílet

Průmyslová produkce se v únoru oproti minulému roku snížila reálně o 5,7 %, což je o trochu slabší výsledek než očekávali ekonomové i trh. Po očištění o počet pracovních dní se průmysl meziročně snížil o 1,6 %. Meziměsíčně však po sezónním očištění produkce vzrostla o 1,6 %. 

Nejvíce k meziročnímu propadu přispěla výroba motorových vozidel, která klesla o 10 % (bez očištění) a dále pak výroba základních kovů a hutnictví. Dynamika zpracovatelského průmyslu se od října 2012 zlepšuje, je to důsledek lehkého oživení průmyslu v Německu. Na základě předstihových indikátorů se zdá, že by toto zlepšování mělo pokračovat i v dalších měsících, i když nejspíš menším tempem než v posledních třech měsících, okomentoval vývoj v průmyslu Martin Lobotka, analytik České spořitelny.

Ten také uvedl, že v případě německé ekonomiky přetrvávají rizika, která by mohla zarazit křehké oživení. Jedná se zejména o kyperskou krizi, která může zvýšit sentiment v průzkumech důvěry a dále také o italské politické vakuum nebo další propad Francie do recese.

Prozatímní data za průmysl v letošním roce jsou konzistentní s našim scénářem, že ekonomika se dostane v prvním kvartálu roku 2013 z recese. Pro další měsíce čekáme zpomalení dynamiky zlepšování průmyslu. Pokud by se nevyplnila zmíněná rizika, měla by tempa růstu zůstat pozitivní, dodal Lobotka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).