Hlavní navigace

Průměrné útraty kartou výrazně klesají

Sdílet

Arsen Lazarevič 18. 3. 2014

S platební kartou utrácíme stále méně. V loňském roce totiž došlo v meziročním srovnání k výraznému poklesu průměrné útraty kartou – zatímco v roce 2012 činila průměrná platba 600 Kč, v roce 2013 už byla jen ve výši 205 korun. Vyplývá to z údajů Česká bankovní asociace (ČBA).

Důvodem je masivní rozšíření bezkontaktních karet, které standardně umožňují platbu do 500 Kč bez zadání PINu. „Vloni tvořily bezkontaktní karty více jak třetinu všech vydaných karet, do budoucna je očekáván další růst,“ uvedl Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele ČBA. Poměr bezhotovostních transakcí oproti výběrům hotovosti je 30 ku 70. Platební karta lidem stále ve velké míře slouží jako nástroj pro platbu v hotovosti, nikoli pro platbu bezhotovostní, dodal k vývoji Jan Matoušek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 18. 3. 2014 12:00

    Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz

    To jako že někdo má kartu zejména k tomu, že si v bankomatu vybere peníze a pak s nimi platí? A že tento postup před přímou platbou kartou upřednostňuje 70% držitelů karet? No, je pravda, že tak před dvěma lety jsem v Tescu často viděl dlouhou frontu před bankomatem ČS, kde lidé vybírali a pak šli hned do obchodu nakupovat. Ale nepochopil jsem to tehdy, ani dnes.
    Dnes už všechno zásadně platím bezkontaktně, průměrně jsem tak na stokoruně. Takže to bude asi pravda. Ovšem skoro každý den, kdežto před cca dvěma lety to bylo tak 600 korun, ale tak jednou týdně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).