Hlavní navigace

Průlomové rozhodnutí? Malí živnostníci nebudou muset podávat přiznání, ani přehledy

Sdílet

Jiří Hovorka 4. 2. 2019

Živnostníci s ročním příjmem do jednoho milionu korun by se mohli během několika let dočkat výrazného snížení administrativy ze strany státu. Ministerstvo financí zahájilo práce na návrhu zákona, podle kterého malí podnikatelé získají možnost se prostřednictvím jedné paušální platby zbavit povinnosti přiznávat na třech různých formulářích daň z příjmu, sociální pojistné a zdravotní pojistné.

Paušální daň bude placena měsíčně jedinou platbou a bude zahrnovat minimální základy pro sociální a zdravotní pojištění pro příslušný rok (tj. částky, které již nyní všichni poplatníci povinně platí) a částky 500 Kč. Celková výše tohoto paušálního odvodu by se v závislosti na vývoji průměrné mzdy, od které se minimální základy pojistného odvozují, měla v příštím roce pohybovat v rozmezí 5400 Kč až 5500 Kč měsíčně, říká Michal Žurovec, mluvčí ministerstva financí.

Poplatníkovi, který by se pro tento jediný odvod rozhodl, by odpadla například povinnost podávat daňové přiznání a také by u něj podle ministerstva zcela postrádala smysl případná daňová kontrola. Živnostníci by mohli ušetřit za účetní, které si dnes platí pro účely podání přiznání.

Chceme tím malým živnostníkům ušetřit čas, peníze i stres, které jsou s plněním odvodových povinností spojeny. Díky tomu se budou moci více věnovat svým zákazníkům, klientům, obchodním partnerům, nebo třeba rodině, říká ministryně financí Alena Schillerová.

Jedná se o průlomové rozhodnutí, kterým se začíná naplňovat náš dlouhodobý požadavek na zjednodušení podnikání nejmenších živnostníků. Podnikatele s příjmy do jednoho milionu korun chceme postupně vyjmout z řady nadbytečných povinností a zcela minimalizovat jejich administrativu, říká Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, která se na návrhu podílela.

V České republice je podle ministerstva financí evidováno celkem 514 tisíc osob samostatně výdělečně činných, které mají příjem pouze z podnikání. Z nich 422 tisíc má roční příjem nižší než 1 milion Kč.

Se zjednodušením administrativy pro podnikatele počítal již projekt jednotného inkasního místa. Ten prosadil tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek ve vládě vedené Petrem Nečasem. Tento systém měl zjednodušit výběr daní, cel a sociálního a zdravotního pojistného. Vše se mělo odvádět na jediném místě prostřednictvím jediného formuláře. Jednotné inkasní místo mělo začít fungovat od roku 2015, ale tehdejší koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL tehdy byla proti. Ministrem financí byl Andrej Babiš.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).