Hlavní navigace

Protikuřácký zákon má tvrdší a mírnější variantu

Sdílet

Jiří Velinský 23. 10. 2008

Ve hře je úplný zákaz kouření v restauracích, který podpořilo i usnesení zdravotního výboru, podle názoru hospodářského výboru by kouření v gastronomických zařízeních mělo být pouze regulováno. Konec kouření v restauracích podporuje i petice s více než 90 tisíci podpisy.

Znění návrhu se ujednotilo. V opakovaném druhém čtení máme usnesení dvou výboru, to zdravotnického počítá s naprostým zákazem i v restauracích, to hospodářského je mírnější, uvedl předkladatel a autor původního návrhu Boris Šťastný (ODS) a doplnil, že sněmovna se přikloní zřejmě k návrhu, který reguluje i kouření v restautracích. Zákon v každém případě projde, je jen otázka, jaká míra regulace v restauracích bude. Zda úplný zákaz či mírnější regulace, vysvětlil Šťastný. Sám se přiklání k variantě úplného zákazu kouření v restauracích.

Návrh je nyní konečně hlasovatelný. Změny, které provedl hospodářský výbor, učinily znění zákona přehledné a komplexní a nyní budou poslanci dobře informováni o úskalích tohoto zákona a pokud bude norma přijata, což bych si přál, bude přijata v realizovatelném znění, uvedl pro agenturu Mediafax předseda KSČM Vojtěch Filip, který v březnu o vrácení návrhu zákona dal hlasovat a uspěl.

S původním návrhem novely přišli poslanci Boris Šťastný (ODS), Olga Zubová (SZ), Kosta Dimitrov (ČSSD) a Jiří Carbol (KDU-ČSL). Zdravotní výbor, jehož předsedou je David Rath (ČSSD), doporučil absolutní zákaz kouření v restauracích, což je jeden ze sporných bodů zákona. Toto znění ovšem provázely desítky pozměňovacích návrhů. Bohužel ani po odložení projednávání návrhu nedošlo k žádnému zásadnímu posunu. Tento návrh je vnímán rozdílně napříč politickým spektrem a strany jsou téměř vyrovnány, netroufám si odhadnout výsledek hlasování o tomto návrhu ani nevím, kdy právě kvůli své problematice, přijde na pořadí. uvedl Rath.

V rámci hlasování o novele se rozproudila také debata na internetu a podepisování petice, která návrh o zákazu kouření v restauracích podpořila. Tu podepsalo bezmála 92 tisíc lidí. Čtěte více: Těžké chvíle (ne)kuřáků

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).