Hlavní navigace

Prodej zboží výrazně klesl. Dobře se prodávaly jen potraviny

Sdílet

Lenka Kašparová 6. 5. 2020

Celkové maloobchodní tržby se v březnu meziročně snížily o 8,9 %. Reálně po očištění o kalendářní vlivy klesly o 9,3 %. Po očištění o sezónní vlivy se meziměsíčně snížily o 12,2 %. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Vládní opatření v souvislosti s onemocněním COVID-19 se projevila poklesem prodeje v některých sortimentech. Růst tržeb zaznamenaly pouze nespecializované prodejny potravin, prodejny farmaceutického a zdravotnického zboží a prodej prostřednictvím internetu. V ostatních sortimentních typech prodejen se tržby výrazně snížily, říká Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ.

Nejhůře vládní omezení dopadla na obchody s oděvy a obuví, kterým klesly tržby o 65 %. Dále na obchody zaměřující se na odvětví sportu a volnočasových aktivit, těm se tržby snížily o 47 %. Dvacet procent navíc si naproti tomu připsaly internetové obchody, kterým výrazně pomohl nucený přesun zákazníků z kamenných prodejen do e-shopů.

Návrat k dřívějšímu normálu v obchodě se ani po odeznění současné vlny koronaviru a konci všech restrikcí zřejmě neodehraje. V mezičase se totiž změní podmínky na trhu práce natolik, že ovlivní i kupní sílu tuzemských domácností. Doba rychle rostoucí spotřeby prozatím skončila. Jak rychle se vrátí, rozhodnou čísla z trhu práce v následujících měsících, domnívá se Petr Dufek, analytik ČSOB.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).