Hlavní navigace

Příznivý makroekonomický vývoj bude pokračovat

Sdílet

Redakce 24. 7. 2008

Ministerstvo financí zveřejnilo novou makroekonomickou predikci na rok 2008 s odhadem na rok 2009. V predikci se očekává, že příznivý makroekonomický vývoj bude i přes rizika plynoucí z vnějšího prostředí nadále pokračovat. Reálný růst HDP by měl v roce 2008 dosáhnout úrovně 4,6 %. Bude tažen převážně růstem investiční aktivity. Spotřeba domácností se oproti roku 2007 zpomalí v důsledku vyšších spotřebitelských cen. Vliv výsledků zahraničního obchodu bude nepatrně silnější než v minulém roce, a to vlivem příznivé bilance služeb.

V roce 2009 by se měl růst HDP zvýšit na cca 4,8 %, což je nepatrně pod tempem růstu potenciálního produktu. I nadále bude pokračovat přibližování české ekonomiky k úrovni vyspělých evropských zemí.

Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu by měl deficit vládního sektoru dosáhnout za rok 2007 hodnoty 1,6 % HDP. V roce 2008 se očekává další pokles deficitu vládního sektoru na hodnotu 1,5 % HDP. Hodnota maastrichtského konvergenčního kritéria vládního deficitu se tak bude nacházet hluboko pod referenční hranicí 3 % HDP.

I nadále se očekává pozitivní vývoj na trhu práce. Zaměstnanost by se měla zvýšit o 1,4 % v roce 2008 a o 0,7 % v roce 2009. Mezinárodně srovnatelná míra nezaměstnanosti by se mohla snížit z 5,3 % v roce 2007 na 4,3 % v roce 2008 a na 3,9 % v roce 2009.

Míru inflace v roce 2008 odhaduje MFČR na úrovni 6,1 %. V roce 2009 pak očekává návrat na nižší hladinu okolo 2,9 %. Jisté proinflační riziko však ministerstvo vidí v současném mzdovém vývoji.

Zdroj: MFČR

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 7. 2008 10:15

    Dobrák od srdce (neregistrovaný)
    Všeobecný názor společnosti je :
    Je to skryté okrádání sebe o ostatních v nevědomé iluzi dogma,že bude líp.Bohužel, ta nejhorší vrstva sekty politiků a přisluhovačů se snaží přiblížit zrůdnému systému které tlačí všechny na úroven bezcharakterního života a zabíjení všech dobrých vlastností a charakterů ve jménu zabij každého kdo ti vstoupí do cesty opičího života.Jejich systém je : a běda,jestli ti zůstane ještě trochu času a čistého vědomí!!Zničíme i to!!Tato sekta se nezastaví před ničím a ničí vše svými nehoráznými zákony a dobrého člověka vyhnala za hranice jejich území.Což je pro dobrého vysvobození.Ubohost tohoto systému je každému známá a zbabělost je se tím řídí.Tady již není komentáře ale je třeba nechat tuto lůzu tzv.politiků ve své zničující iluzi a nechat je páchat na sobě zlo kterému oni slepě věří.Této sektě a žádnému jejich zničujícímu ovládajícímu systému tzv.makroekonomiky který nám vnucují nelze věřit.To se prokázalo jak v minulosti,tak v současnosti a tak to bude pokračovat i v zničující budoucnosti pro všechny.Žijte jak umíte ale nenechte se tím zotročit.I když používáte v životě jejich nástroje nenechte se jimi zmást.Uznejte, je to jejich reklama, pravda nebo lež?Kdo se v tom vyzná??
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).