Hlavní navigace

Přiznávání starobního důchodu se od ledna zpřísní

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 11. 2009

Od nového roku se mění podmínky nároku na přiznání řádného starobního důchodu. Dosud platilo, že pojištěnec musel dosáhnout důchodového věku a získat minimálně 25 let pojištění. Tato doba se nově prodlužuje o 10 let. Pokud ji pojištěnec nezíská, starobní důchod mu bude přiznán až dosáhne potřebné doby pojištění. Pojištěnec, který dosáhne důchodového věku po roce 2014, přičemž ke dni dosažení tohoto věku nezískal potřebnou dobu pojištění (31–35 let), má nárok na starobní důchod též, jestliže získal aspoň 30 let tzv. „čisté“ doby pojištění, tj. doby pojištění získané z titulu výkonu výdělečné činnosti, popř. dobrovolného důchodového pojištění, vysvětluje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) změny nového roku na svém webu.

Také dojde ke zpřísnění nároku na tzv. poměrný starobní důchod. Nyní je nutné dosáhnout 65 let a 15leté doby pojištění. Nově dochází k postupnému navýšení potřebného věku i doby pojištění podle kalendářního roku ve kterém bude potřebný věk dosažen. Potřebný věk navíc přestává být pro všechny jednotný – jeho výše se nově odvozuje od důchodového věku muže stejného data narození, ke kterému se vždy přičítá 5 let, uvádí ještě ČSSZ.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 11. 2009 11:32

  host (neregistrovaný)
  Je zcela zřejmé, že za dvacet či třicet let tu by v případě vlády pravice budou ne desítky, ale tisíce lidí bez přístřeší nad hlavou. protože jako porostou ceny bydlení a další státem zdražované ceny potravin a zboží denní potřeby (jen za poslední 4 roky to bude v příštím roce růst DPH o 100% a 5,26%), spotřebních daní na paliva a tak lze pokračovat nezbude lidem ze stále nižších přiznávaných důchodů (bude přibývat předčasných důchodů) na normální život.
  Nevím jak Vás, ale mne to postávání či polehávání bezdomovců u obchodních středisek či autobusových zastávek dost stresuje. A když vidím, kam se to po sametové revoluci zvrtlo je mi na blití.
 • 20. 11. 2009 11:40

  anonymní
  Mne zase stresuje, když vidím ty poléhávající bezdomovce lemtající lahváče z Kauflandu za 2,50 Kč a přitom na stavbě je to samé UKáčko...
 • 20. 11. 2009 11:54

  host (neregistrovaný)
  Ale vždyť o tom mluvím. Za první republiky by je alespoň na zimu zavřeli pro potulku. V městské šatlavě by měli alespoň pravidelný režim, nemohli by chlastat a žebrat a současně by dostali i něco najíst.
  Myslím, že město by si mohlo dovolit provoz takové šatlavy a současně i inkasovat od státu životní minimum na každého. Domnívám se, že stát inkasuje dost velké daně na to, aby těch pár milionů ročně mohl dát na výchovu nepřízpusobivých a vyděděnců.
 • 20. 11. 2009 13:13

  anonymní
  Ale vždyť pravice veřejně prohlásila, že tu pár let po pádu socialismu musí být boháči. Jak k bohatství dospěli, jim bylo jedno, zákony se tu po listopadu udělaly tak, aby doposud trestná činnost byla považována jako legální.
  Je logické, že při stále mizerném tempu ekonomiky (teoretické výsledky "růstu ekonomiky" na papíře vidíme dnes v praxi - "tržní" ekonomika nevzvládla za 20 let ani to, co zvládla 40letá plánovací socialistická ekonomika) musí vedle růstu boháčů docházet i k růstu chudých - tzv. nůžky. Ty ale oficiálně nikdo vidět nechce a pokud někdo na to veřejně poukáže, tak soudruzi z ODS podají návrh na zákaz těch, co takové informace šíří. Bože, to je přehled svobody slova a demokracie... Chybí už jen radlice na T815, vodní děla a hole v ruce.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).