Hlavní navigace

Přistoupí ČNB k devizovým intervencím?

Sdílet

Arsen Lazarevič 20. 3. 2013

V současné době se o devizových intervencích v ČNB stále živě diskutuje. Zdá se také totiž, že řady příznivců a odpůrců jsou vyrovnané. Nutnost devizových intervencí například vyjádřil guvernér ČNB Miroslav Singer. Jeho vyjádření se můžete dočíst v článku: ČNB by se měla zrušit, nepomáhá ekonomice, tvrdí ekonom

Devizové intervence také požaduje viceguvernér Vladimír Tomšík: Jsme malá otevřená ekonomika, ve které má smysl za účelem splnění inflačního cíle sledovat vývoj tzv. indexu měnových podmínek (tj. vývoj úrokových sazeb a měnového kurzu). Ve chvíli, kdy již nebudeme dále snižovat sazby, je otázka naprosto na místě. Ale já osobně mám z kurzu velký respekt, neboť objem devizových intervencí a z nich plynoucí aktuální výše kurzu jsou tokové veličiny. Když intervence spustíme a pak přerušíme či zastavíme, tak je vysoká pravděpodobnost, že se výše kurzu (toková veličina) vrátí zpět, uvedl viceguvernér Tomšík pro časopis EKONOM.

Na druhé straně proti devizovým intervencím stojí například člen rady Kamil Janáček Zatím dle mého názoru není nutné intervenovat, řekl Janáček. Devizové intervence také odmítá viceguvernér Mojmír Hampl, podle kterého by mělo dojít k devizovým intervencím jen v případě, že by hrozila deflační spirála.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).