Příští sčítání lidu bude modernější a levnější

15. 1. 2016

Sdílet

Další sčítání lidu, které proběhne v roce 2021, bude modernější a levnější. Bude se odpovídat na méně otázek, protože se pro účely sčítání využijí i jiné oficiální zdroje existujících dat, databáze spravované zejména ministerstvy. Vyplývá to z návrhu Českého statistického úřadu (ČSÚ), který posvětila vláda.

Snížení počtu otázek směřovaných na obyvatele prostřednictvím formulářů se bude odvíjet od součinnosti resortů, které žádáme o poskytnutí dat ke statistickému zpracování. Čím více kvalitních údajů budeme z těchto úředních databází mít, tím méně se budeme muset obyvatel ptát, vysvětlila předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová s tím, že se úřad chce vyhnout tomu, aby se ptal na údaje, které už lidé státu jednou sdělili.

Zároveň ale upozornila na to, že ne všechny povinně zjišťované údaje jsou uložené v dostupných databázích. Žádný úřední zdroj neumožňuje v potřebném rozsahu zjišťovat např. data o rodinách a domácnostech, dosaženém vzdělání, mateřském jazyku, zaměstnání a dojížďce do škol. Neexistuje ani zdroj, který by uceleně informoval o bytovém fondu. Tyto údaje je proto nezbytné doplnit terénním šetřením, uvedla ve zprávě mluvčí ČSÚ Petra Báčová.

Zatímco v roce 2011 jsme při sčítání vyplňovali tři formuláře (sčítací list osoby, domovní list a bytový list), příště už se domovní list rozesílat nebude. Kromě toho dojde i k omezení obsahu sčítacího listu osoby. Ve výsledku by všechna tato opatření měla vést k úsporám ve státním rozpočtu. Využitím dat z vhodných ministerských databází, zkrácením sčítacích formulářů a širším využitím jejich elektronických verzí dosáhneme nižších nákladů, domnívá se Ritschelová.

ČSÚ vládě návrh věcného záměru zákona o Sčítání lidu, domů a bytů předloží do 30. června 2016.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).