Hlavní navigace

Příspěvek na stavební spoření se zřejmě sníží. Vláda navrhla maximálně 1000 Kč ročně

Sdílet

bydlení, hypotéka, domov, dům, domácnost, nemovitost Autor: Depositphotos

Vládní pětikoalice 11. května 2023 oznámila, že chce zachovat státní příspěvek ke stavebnímu spoření, který však bude činit v maximální možné výši o polovinu méně, než doposud, tedy jen 1000 Kč, a to jak pro nové, tak i stávající smlouvy. 

Přistoupila tak na kompromisní řešení v diskusích se zástupci Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS), kdy financí Zbyněk Stanjura původně navrhoval úplné zrušení příspěvku, zatímco AČSS bojovala za jeho zachování. Ministr financí argumentoval doporučením Národní ekonomické rady vlády (NERV), že by se daly zrušením státního příspěvku ušetřit cca 4 miliardy Kč.

Po dnešním verdiktu vlády se AČSS rozhodla, že dohodu vládní koalice bude respektovat.

Dobrou zprávou pro občany, kteří si spoří a čerpají půjčky ze stavebního spoření je, že jim zůstanou zachovány výhody oblíbeného 6letého stavebního spoření v kombinaci s výhodnými úvěry například na podporu energetických úspor domácností, uvedl Libor Vošický, předseda Asociace českých stavebních spořitelen.

Stavební spořitelny od počátku diskuzí o úpravách státní podpory chtěly příspěvek zachovat a argumentovaly tím, že jde nejen o spořicí, ale také výhodný úvěrový produkt.

Ministerstvo financí zase naopak chtělo státní příspěvek zrušit, protože podle NERVu ztratilo stavební spoření svoji funkci, nehledě na to, že lidé mnohdy naspořené peníze nepoužili pro účely vlastního bydlení.

Nově však budou moci poskytovat produkt stavebního spoření také přímo banky a úvěry ze stavebního spoření se budou poskytovat zejména na realizaci energeticky úsporných opatření pro domácnosti.

Vládní návrh však ještě musí projít obvyklým legislativním procesem, tedy přes Parlament, Sněmovnu a podpis prezidenta.

Co bude se „stavebkem“? Boj o zachování státního příspěvku vstupuje do závěrečné fáze Přečtěte si také:

Co bude se „stavebkem“? Boj o zachování státního příspěvku vstupuje do závěrečné fáze

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 5. 2023 16:57

    Roundup

    Zase retroaktivní změna, opět tím naštvou i stávající spořitele. Pětikolka je fakt nenapravitelná. Snad to někdo z postižených požene k ústavnímu soudu, kdo to kdy viděl jednostranně měnit podmínky smlouvy během vázací doby.
    Když už, tak ať lidem dají možnost to okamžitě ukončit z důvodu nesouhlasu se změnou podmínek. Když banky mění podmínky k účtům, lidé mají taky možnost odstoupit, proč to nejde u stavebka? Aha, ony by ty stavební spořitelny okamžitě zkrachovaly na nedostatek peněz po takovém runu, celkem logické, stát je tím chrání před krachem.
    No a žádní noví spořitelé už si stavebko nezřídí, protože kvůli litru ročně a úvazku na 6 let to nestojí za to. Spořící účty jsou bez podmínek, bez poplatků, okamžitě likvidní a s vyšším ziskem.

  • 18. 5. 2023 14:03

    JM

    Retroaktivní to pro stávající smlouvy formálně není - ve smlouvách se neuvádí přesná výše SP. Samozřejmě pro stavební spoření jako také to může být (a nejspíš bude) hodně likvidační - nových spořících smluv za předpokladu snížené SP moc nebude a tím bude možné poskytnout také jen nižší objem úvěrů.
    Až to celé lehne a kvůli tomu skončí jedna z možností financovat vlastní bydlení, bude fajn si pamatovat, kdo se pod to podepsal a jak vzletné bláboly u toho povídal.

    18. 5. 2023, 14:04 editováno autorem komentáře

  • 11. 5. 2023 20:13

    Jirka Kov.

    "Po dnešním verdiktu vlády se AČSS rozhodla, že dohodu vládní koalice bude respektovat."

    To by mě zajímalo, jak by to vypadalo, kdyby se rozhodla to nerespektovat. Začaly by třeba stavební spořitelny stávkovat a přestaly strhávat ty vysoké poplatky za "vedení účtu"?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je redaktorkou serveru Měšec.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).