Hlavní navigace

Příspěvek na péči od srpna vzroste o 10 %

Sdílet

Gabriela Hájková 21. 6. 2016

Lidé se zdravotním postižením od srpna dostanou vyšší příspěvek na péči. Je to důsledek schválené novely zákona o sociálních službách, kterou na začátku června podepsal prezident. Nový návrh příspěvek zvyšuje o 10 %.

Navrhovaná výše příspěvku od 1. 8. 2016

Stupeň závislosti Mladší 18 let Starší 18 let
I. lehká závislost 3 300 Kč 880 Kč
II. středně těžká závislost 6 600 Kč 4 400 kč
III. těžká závislost 9 900 Kč 8 800 Kč
IV. úplná závislost 13 200 Kč 13 200 Kč

Změnit by se měla také pravidla pro poskytování pobytových sociálních služeb – v případech tzv. nepřípustnosti držení osoby v zařízeních poskytujících sociální služby. Upravuje se postup v případě, kdy klient, který není schopen sám vypovědět smlouvu o poskytování sociální služby, projeví vážně míněný nesouhlas s poskytováním pobytové sociální služby, vysvětlila zpráva Ministerstva práce a sociálních služeb (MPSV) s tím, že na tuto úpravu navazuje novela zákona o zvláštních řízeních soudních upravující řízení o vyslovení nepřípustnosti držení osoby v zařízení sociálních služeb.

Kromě zmíněného se také zvýší pokuta za provozování sociálních služeb bez registrace na dva miliony korun. Kontrolní orgány krajů budou nově oprávněny provádět kontrolu i u fyzických a právnických osob, kterým nebylo vydáno rozhodnutí o registraci. Budou tak moci lépe reagovat a předcházet případům sociálních služeb bez oprávnění k jejich poskytování, doplňuje zpráva MPSV.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).