Hlavní navigace

Přísnější regulace finančního sektoru nadohled

Sdílet

Redakce 10. 6. 2009

Ministři financí Evropské unie se včera domluvili na reformě regulace finančního trhu a dozoru nad ním. Cílem přísnějších pravidel je zabránit opakování finanční krize. Základem návrhu Evropské komise je vznik dvou celoevropských orgánů, které by měly zlepšit regulaci a sledování finančních trhů v unii.

Prvním orgánem je European Systemic Risk Council (ESRC), jež budou tvořit centrální bankéři z jednotlivých členských států a národní regulátoři. Jejich úloha bude především monitorovací, případě hrozících rizik na finančním trhu by měli unii varovat.

Druhým orgánem má být takzvaný European System of Financial Supervisors (ESFS). Úkolem této instituce bude zlepšit dohled nad finančními skupinami, které podnikají na území několika členských států EU, ale každá z jejich částí spadá pod jiný národní dohled a regulaci. ESFS bude navíc koordinovat práci tří dalších institucí, které nově vzniknou z již existujících unijních výborů. Jedna instituce přitom bude mít na starost banky, druhá pojišťovny a třetí penzijní fondy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).