Hlavní navigace

Příjmy českých domácností se podle ČSU zvýšily o více než 3 %

Sdílet

Lenka Kašparová 28. 6. 2019

Z údajů Českého statistického úřadů zveřejněných 28. 6. 2019 vyplývá, že příjmy domácností proti předchozímu čtvrtletí reálně zvýšily o 3,1 % meziročně pak o meziročně o 2,8 %. Reálná spotřeba na obyvatele se mezičtvrtletně vzrostla o 3,8 % a meziročně o 2,3 %.

Průměrný měsíční příjem českého zaměstnance v posledním čtvrtletí dosáhl hranici 33 581 Kč. Kvůli rychlejšímu růstu výdajů domácností, které přesahují jejich příjmy byla oproti předchozímu čtvrtletí zaznamenána nižší míra úspor, a to 10,6 %. Míra investic domácností se naopak proti předchozímu čtvrtletí zvýšila o 0,2 p. b. a dosáhla 8,8 %.

Současně byl zpřesněn aktuální odhad vývoje hrubého domácího produktu (HDP). HDP v 1. čtvrtletí letošního roku mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 % a meziročně si pak polepšil o 2,8 %.

Míra investic vykázala během prvních tří měsíců letošního roku jednu z nejslabších hodnot v tomto tisíciletí, na minimu je také míra zisku podnikové sféry. Ta se na svém dně ocitá především z důvodu růstu mezd a nákladů na pracovní sílu. Je tedy poněkud překvapivé, že firmy více neinvestují například do automatizace výroby, domnívá se Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, CZECH FUND

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).