Hlavní navigace

Prezident podepsal novelu o exekucích. Co přinese?

Sdílet

Arsen Lazarevič 10. 10. 2012

Novela občanského soudního řádu a exekučního řádu, kterou podepsal prezident Václav Klaus, by podle Jiřího Proška, předsedy Exekutorské komory České republiky, měla vést především k odlehčení soudů. Nebudou se totiž vydávat usnesení o nařízení exekuce a nebude se tak čekat na doložku právní moci: Nyní to bude fungovat tak, že soud pověří exekutora formou opatření. Exekutor o tom následně zpraví dlužníka. V případě, že dlužník bude chtít protestovat, podá návrh na zastavení. Princip bude podobný jako u dědictví u notáře, uvedl Prošek.

Zákon by také měl vést ke sjednocení obranného prostředku (odvolání a návrh na zastavení exekuce se spojí v jeden univerzální opravný institut.). Mělo by také dojít ke slučování exekucí, čím více jich dlužník bude mít, tím více ušetří.

Zruší se také dvojkolejnost a správní orgány, zejména obce, už nebudou moci volit soudní výkon k vymáhání pohledávky. Ten je podle exekuční komory nejméně efektivním a nejnákladnějším způsobem.

Změní se samotné provádění exekucí – dražit bude možné například členská práva v družstvech, nebo zavést exekuci formou správy (pronájmu) nemovitosti. Čtěte také: Počet exekucí roste, v letošním roce jich nejspíše bude více než 1 milión 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).