Hlavní navigace

Prezident Pavel podepsal nižší valorizaci důchodů. V červnu dostanou důchodci méně, než čekali

Sdílet

důchod, důchodci, penze, stáří, důchodce, Autor: Shutterstock

Prezident Petr Pavel podepsal 16. března 2023 zákon, kterým se snižuje červnová valorizace důchodů. Původně předpokládaný růst penzí tak bude v létě zhruba o polovinu nižší, než jak ho vyžadovala stávající zákonná pravidla. Důchodci tak dostanou přidáno přidáno průměrně 760 Kč místo 1770 Kč. Vláda toto snížení považovala za nezbytné, aby se státní rozpočet nenavýšil o další neúnosnou položku. Nižší valorizací tak stát ušetří 19,4 mld. Kč.

Prezident Pavel se rozhodl vládnímu návrhu vyhovět, aniž by byl sám přesvědčen, že je zcela v souladu se zákonem.

Proto jsem se rozhodl následovně: Zákon snižující valorizaci penzí jsem se rozhodl podepsat. Mám však stále pochybnosti o tom, zda není v rozporu s Ústavou, uvedl Petr Pavel. Proto jsem přesvědčen, že je naprosto nezbytné, aby tento zákon přezkoumal Ústavní soud. Ústavní soud je jedinou institucí, která má pravomoc rozhodnout, zda je zákon v souladu s Ústavou, nebo nikoli. Ani já jako prezident tuto pravomoc nemám.

Prezident dodal, že text zákona dostal k rozhodnutí týden před podpisem, ale zabýval se jím už více než uplynulé tři týdny a požádal  o expertní stanoviska několik předních ekonomů i ústavních právníků.

Zatímco ekonomové se v podstatě shodují, že zpomalení růstu důchodů je v tuto chvíli nezbytné, ústavní právníci nejsou v pohledu na možnou protiústavnost tohoto zákona jednotní. Ústava mi dává pouze dvě možnosti: buď zákon podepsat, nebo ho vrátit Poslanecké sněmovně k opakovanému projednání, jinými slovy použít veto, sdělil Petr Pavel.

Tahanice o důchody: Návrh nižší valorizace prošel Senátem. Narazit může u prezidenta nebo u soudu Přečtěte si také:

Tahanice o důchody: Návrh nižší valorizace prošel Senátem. Narazit může u prezidenta nebo u soudu

Prezident dal za pravdu argumentům vlády a ekonomickým odborníkům, kteří stojí za názorem, že je zpomalení růstu penzí nezbytné, nehledě na to, že je výhodná jen pro penzisty s vyšším důchodem, zatímco ti nízkopříjmoví dostanou méně peněz. V případě, že by původní způsob valorizace pokračoval, v následujících dvou letech by musel být omezen další růst důchodů, aby na ně stát vůbec měl a nemusel se dále zadlužovat. Také by podle Pavla nebylo spravedlivé, aby důchodcům rostly příjmy rychleji, než ostatním společenským skupinám, například rodičům samoživitelům, nebo rodinám s dětmi.

 Zároveň však rozumí právním námitkám opozice, která je přesvědčena, že vládou požadovaný zákon je protiústavní, a to jednak kvůli jeho možné retroaktivitě a také kvůli tomu, že byl prosazen v proceduře legislativní nouze.

To nejdůležitější, co bych na závěr chtěl říci, je, že celé bolestivé projednávání návrhu zákona snižujícího mimořádnou valorizaci je ve srovnání s tím, co máme před sebou, jen pouhou epizodou. Skutečně důležitá bude úprava standardního valorizačního vzorce a především komplexní důchodová reforma, ne pouze změna jednotlivých parametrů. Jsou to jedny z klíčových věcí, na kterých bude záviset stabilita veřejných financí a vyplácení důstojných důchodů v dlouhodobém horizontu. Toho nebude možné dosáhnout bez konstruktivního a zodpovědného přístupu vlády i opozice, uvedl na závěr Petr Pavel.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 17. 3. 2023 7:25

    Franta Fous

    Přidají nám méně a já si zrovna třeba chtěl vzít hypotéku, ale tu mi stejně na podprůměrný důchod nedají a že se tyto dávky nepočítají snad ani jako příjem? Přidají těm, co mají důchod kolem osmi tisíc Kč, takže kdo má více, tak tratí a nebude mít nadále např. na zaplacení stravy a pobytu v domově seniorů. Na to je totiž potřeba takřka průměrná penze. Je třeba přidat na platech lidem v poslanecké sněmovně, aby měli na polévku za 15 Kč v kantýně, jelikož jejich plat je oproti průměrnému pouze dvojnásobný nebo tuto hranici přesahuje.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je redaktorkou serveru Měšec.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).