Hlavní navigace

Přestanou ceny ruinovat naši peněženku?

Sdílet

Gabriela Hájková 11. 6. 2012

Růst cen ubírá na tempu. Přesto, že v květnu v porovnání s předchozím měsícem inflace vzrostla o 0,2 %, v meziročním srovnání růst zpomaluje z loňských 3,5 % na současných 3,2 %. 

Meziměsíčně nejvíce podražily položky v oddíle potravin a nealko nápojů – zelenina, ovoce a jogurty. O 1,7 % se zvýšilo také regulované nájemné.

Ke snížení došlo naopak u pohonných hmot, klesly také ceny vajec, ačkoli v meziročním srovnání jsou o 57 % dražší než loni. Meziročně dále zdražovalo také bydlení a energie.

Růst by měl i nadále zpomalovat. Postupný pokles cen bude pokračovat i v dalších měsících. Současné hodnoty míry inflace jsou však i nadále nad inflačním cílem České národní banky, pomalu se však začínají přibližovat horní hranici tolerančního pásma, okomentoval vývoj Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta CZ s tím, že i přes zpomalování tempa růstu zůstává i nadále inflace ožehavým tématem pro domácnosti, protože v posledních měsících výrazně vzrostly ceny nezbytných statků, což negativně ovlivňuje ochotu spotřebitelů utrácet.

V tomto ohledu jsou nejvíce postiženy důchodci, jejichž roční míra inflace byla v květnu na hodnotě 4,4 %, což je výrazně nad aktuálně uváděnou úrovní 3,2 %, vysvětlil Novák.

Dodal ale, že na růst cen doplácí celá populace: reálná mzda v 1. čtvrtletí letošního roku poklesla o 0,1 % a v případě velké části zaměstnanců byl propad reálné mzdy ještě výrazně vyšší.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).