Hlavní navigace

Premiér chválí ministra práce za sociální reformy

Sdílet

Redakce 15. 7. 2008

Předseda vlády včera v rámci svých avizovaných cest po ministerstvech navštívil budovu Ministerstva práce a sociálních věcí. Ministr Petr Nečas premiérovi představil dopady sociálních reforem do sociálních výdajů za období leden-květen a výhled dalších prací resortu do budoucna.

V prezentaci se uvádí, že výdaje na nemocenské za období únor–květen 2008 (vyplácí se měsíc zpětně) klesly meziročně o 1,9 mld. Kč na 8,5 mld. Kč (o 18 %). Snížil se počet prostonaných dnů, za období leden–duben 2008 meziročně ze 37,7 mil. dnů na 33,4 mil. dnů, tj. o 11,4 %. Poklesla také pracovní neschopnost, za období leden–duben 2008 se proti stejnému období roku 2007 snížil počet ukončených případů pracovní neschopnosti z 1 162 tis. na 863 tis., tj. o 25,7 %.

Co se týče počtu vyplácených dávek státní sociální podpory (SSP), tak ten podle údajů z prezentace poklesl z 12,5 miliónu v období leden–květen 2007 na 8,5 miliónu ve stejném období letošního roku. Meziroční pokles tedy dosáhl 4 mil., tj. 32,1 %. Celkové výdaje na dávky SSP klesly za sledované období leden–květen z loňských 19,5 mld. Kč na letošních 17,97 mld. Kč. Meziroční pokles tak činil 1,56 mld. Kč, tj. 8 %.

Ministr práce také mluvil o tom, co jeho ministerstvo připravuje do budoucna. Zmínil například tzv. prorodinný balíček chystaný na podzim letošního roku. Balíček by měl zahrnovat vzájemnou rodičovskou výpomoc a otcovskou týdenní dovolenou. Motivovat by měl k vytváření částečných pracovních úvazků ve prospěch znevýhodněných skupin slevou na sociálním pojištění a zrušením minimální platby zdravotního pojištění, a také k vytváření podmínek pro hlídání dětí zaměstnanců, které by doplnilo nedostatečnou kapacitu předškolních zařízení.

Zdroj: MPSV

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).