Hlavní navigace

Překvapivé výsledky průzkumu. Češi podle nich příliš nestojí o kratší pracovní týden

Sdílet

Jiří Hovorka 11. 1. 2019

Většina Čechů nestojí o zkrácení týdenní pracovní doby ze současných 40 na 37,5 hodiny. Ukázaly to výsledky průzkumu agentury Ipsos pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR. Průzkumu se účastnilo 525 zaměstnanců.

Pouhá desetina dotazovaných jednoznačně požaduje snížení pracovní doby na 37,5 hodiny týdně, dalších 13 procent se kloní spíše ke snížení pracovní doby, 34 procent neví a 43 procent je proti jejímu zkracování.

Potvrzuje se, že zaměstnanci se nedají koupit sliby, že za méně práce bude více koláčů. Naši pracovníci jsou zodpovědní a nebojí se práce, dokonce jsou připraveni si jí naložit více, budou-li odpovídajícím způsobem odměněni. Je to známka jejich vyspělosti a jasný signál, že se nenechají ošálit sociálním lízátkem, dodal k výsledkům průzkumu Karel Havlíček, předseda asociace.

Kratší pracovní dobu chce v Česku prosadit šéf odborů Josef Středula, sekundovat už mu začala i sociální demokracie, které v minulém roce před komunálními volbami přišla se sloganem „S námi přijíždí kratší pracovní doba“.

Podle ČSSD Češky a Češi za svůj život odpracují v průměru o 9 let více než Němci, o 6 let více než Francouzi a o 4 roky více než Rakušané. Pracovní doba kratší o 2,5 hodiny týdně znamená 15 volných dnů za rok. Samozřejmě by platilo, že by s kratší pracovní dobou neměly klesnout výdělky. Právě toho se zřejmě obávají zaměstnavatelé.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).