Hlavní navigace

Pražský magistrát stále řeší, zda placené parkování podléhá zdanění

Sdílet

Jiří Velinský 25. 11. 2008

Pražský magistrát stále řeší, zda má z výnosů ze zón placeného parkování hradit daň z přidané hodnoty (DPH). Pokud by tomu tak bylo, jen na úroku z prodlení by musel zaplatit přes milion korun, vyplývá z materiálu, který v úterý projedná městská rada.

Stanoviska k nutnosti úhrady DPH z placeného parkování jsou rozdílná. Ministerstvo financí před čtyřmi lety uvedlo, že zóny jsou výkonem veřejné správy a město daň platit nemusí. O tři roky později ale názor pozměnilo a řeklo, že DPH je nutné odvádět výnosů z parkovacích karet, z automatů ne.

Magistrát se odvolává na směrnici Evropské unie, právní stanovisko a daňový rozbor, podle nichž placené parkování dani nepodléhá. V novém stanovisku z letošního září to potvrdilo pražské finanční ředitelství. Radní už v květnu rozhodli, že město nic hradit nebude.

Ministerstvo financí ale v červenci sdělilo, že DPH podléhají výnosy s automatů i z prodeje karet a upozornilo na to, že podle novely zákona nebude od ledna považována činnost obcí za úplatu za výkon veřejné správy. Zcela nové stanovisko akademie věd tvrdí, že zóny DPH podléhají. Pokud by město daň muselo platit, ročně by to bylo kolem 56 milionů korun.

Radní by měli v úterý uvést, že ve věci DPH panuje u zón právní nejistota. V návrhu usnesení se uvádí, že existuje riziko, že město bude muset DPH s penále neplánovaně uhradit.

Čtěte více: Parkovné na Ruzyni lze zaplatit platební kartou

Zdroj: MediaFax

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).