Stále více studentů se při studiu zaměřuje i na praxi ve studovaném oboru. V technických oborech má po ukončení studia praxi 60 % uchazečů o zaměstnání, v IT pak dokonce přes 80 %. Naopak u humanitních oborů má praxi pouze třetina studentů. Vyplynulo to z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, které se zaměřilo i na pracovní příležitosti a nástupní mzdy absolventů.
Díky praxi se pak zvyšuje šance na získání práce ihned po škole. Růst počtu absolventů, kteří při studiu prošli alespoň základní pracovní praxí, zaměstnavatelé vítají a jsou ochotni to ocenit. Finanční představy absolventů škol jsou sice obvykle o něco vyšší, než jaká je realita, přesto mají díky plošnému růstu mezd šanci získat dobře placenou práci. V některých oborech, například v IT, překračují nástupní mzdy i 40 000 Kč, běžně dosahují i mimo Prahu 30 000 Kč,
říká Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment.
Absolventi technických oborů však mají mnohem vyšší šanci na získání pracovního místa než absolventi humanitních oborů. V Praze, Ostravě, Brně či Olomouci činí poměr pracovních nabídek pro obě skupiny 6:4, v ostatních regionech 8:2, na Zlínsku dokonce 9:1.
Nejvhodnějšími a také nejčastějšími pozicemi pro absolventy technických škol jsou v současné vývojář, tester, inženýr kvality, technolog či elektroinženýr. Absolventi humanitních škol se zase mohou uplatnit jako pracovníci v administrativě či v zákaznických službách anebo HR administrátoři.
Většina nabízených pozic také předpokládá dobrou znalost angličtiny, případně dvou cizích jazyků.