Hlavní navigace

Pracovali jste v ČR i na Slovensku? Na informace k důchodu se můžete vyptat na Poradenském dni

Sdílet

24.5.24 3*/žena, senior, důchodce, dotaz Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed

Pojištěnci, kteří pracovali (nebo stále pracují) na Slovensku i v České republice, mohou získat odpovědi na otázky k důchodu na Poradenském dni, kteří už po sedfmnácté pořádá společně slovenská Sociálna poisťovňa (SP) a Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Poradenský den proběhne v Trenčíně na pobočce Sociálnej poisťovne, na adrese Jilemnického 3760, Trenčín. Konat se bude ve čtvrtek 18. 4. 2024 od 9 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin.

Máte-li zájem o konzultaci na této akci, je nutné se na ni objednat, buď  telefonicky na čísle +421 906 171 635 nebo e-mailem na adrese prihlasovanie@socpoist.sk. S sebou budete potřebovat občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud jej to možné, vezměte také doklady o svém důchodovém pojištění, korespondenci s oběma institucemi, případně další související dokumenty. Poradenství je poskytováno bezplatně.

Na jednom místě se mohou pojištěnci od erudovaných specialistů z obou institucí dozvědět, jaké jsou podmínky nároku na důchod v obou státech, jak mají postupovat při vyřizování žádosti o důchod, jaké doklady k podání žádosti potřebují, jakým způsobem se důchod z ČR na Slovensko a naopak vyplácí a řadu dalších důležitých informací, vysvětlila Tereza Koukolová, mluvčí ČSSZ.

Rozdělení ČSFR, kdy od ledna 1993 vznikly samostatnými státy Česko a Slovensko, mělo mimo jiné dopad i na důchodovou oblast. Přiznávání všech druhů důchodů za dobu odpracovanou ve společném státě má svá specifická pravidla, která jsou zakotvena ve smlouvě mezi ČR a SR. Pro občany s pracovní historií z období společné federace je proto poradenský den ideální příležitostí, jak získat relevantní informace, mj. i o tom, jak se jim doby pojištění získané do 31. 12. 1992 pro důchod započítají, uvedla dále Koukolová a připomněla, že poradenské dny k „česko-slovenským“ důchodům se konají dvakrát ročně, střídavě na území Slovenské a České republiky, už od roku 2014.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).