Blížící se Vánoce znamenají pro každého z nás větší výdaje. Ale pro podnikatelské subjekty poskytující spotřebitelské úvěry jde o období, kdy mohou opravdu hodně vydělat. Před neuváženým podpisem úvěrových smluv pod časovým či jiným tlakem varuje Sdružení obrany spotřebitelů a připomíná, že v této oblasti se objevuje mnoho porušení zákona na úkor spotřebitelů.
Potvrdila to nedávno i kontrolní akce České obchodní inspekce, na jejímž základě se zjistilo, že ve více než třetině podepsaných smluv o spotřebitelském úvěru došlo k porušení zákona.
„Často jde o společnosti, pohybující se na internetu, ale samozřejmě nejen na něm, a neřídí se pravidly, platnými pro bankovní subjekty. Mají např. velmi nadhodnocené smluvní pokuty za zpoždění splátky či nesplácení, jejich úrokové sazby jsou velmi vysoké a jejich porušení zákona se mnohdy složitě prokazují,“ upozorňuje Jana Teplá z SOS.
Řada úvěrů na vánoční nákupy je navíc koncipována tak, že je spotřebitel splácí nejen až do dalších Vánoc, ale většinou i několik let. Takový úvěr pak v podstatě ztrácí svůj smysl. „Vždy by měli spotřebitelé zvážit, zda opravdu Vánoce budou hezčí, když se zadluží. Navíc ekonomičtí odborníci varují před úvěry na rychlou spotřebu, což jsou právě úvěry na vánoční nákupy,“ doplňuje Iva Picková z SOS.