Hlavní navigace

Analytici varují: požadavky na vrácení pojistného jsou neřízená střela

Sdílet

Vrácení zaplaceného sociálního pojistného, které kromě prvních firem začínají požadovat i města, může být podle analytiků velký problém. Chyba vznikla neuvedením zmínky o vyměřovacím základu v zákoně během první poloviny roku 2007.

Koncem roku o vrácení pojistného požádala i chebská radnice. Požádali jsme Okresní správu sociálního zabezpečení o vrácení asi 8,4 milionu Kč, sdělila serveru Měšec.cz Jana Kuklová, vedoucí odboru kanceláře starosty. První odhady částky, kterou by stát měl vrátit pokud by o to pořádaly všechny oprávněné subjekty, se pohybuje kolem 120 mld. Kč.

Analytici ale před těmito kroky varují. Je to neřízená, nejasná střela. Fakt blázinec. Představa, že stát teď někde sežene 120 miliard je asi stejně nesnesitelná jako že tyto peníze předtím možná neprávem vybral. Co víc říci, sdělil serveru Měšec.cz Aleš MichlRaiffeisenbank. Na rovinu si nemyslím, že k tomu dojde. Poslední věc, co by stát chtěl s tou rozpočtovou dírou  dělat, je vyplácet kvůli chybě v textu takovou částku. Pokud by ale k tomu přece jenom došlo, pak by to samozřejmě byla dost těžká rána pro rozpočet a pro zadlužení – je to konec konců  skoro 3/4 letošního plánovaného deficitu. Pro dluhopisové trhy by to byl další důvod ke zvážení investic do českého dluhu, upozornil server Měšec.cz Martin LobotkaČeské spořitelny

Co stát bude muset vrátit si vybere zpět na daních, shodují se analytici. Je to problém, ale stát má jednoduchou obranu: zvýšení, v lepším případě jen přechodné, DPH, informoval server David Navrátil z České spořitelny. Tendenci považuji za velmi nebezpečnou. Pokud by využily okna příležitosti všechny ekonomické subjekty, ztráta pro státní rozpočet by hladce převýšila všechny doposavad prohrané mezinárodní arbitráže a zastínila by ji jen pomoc bankovnímu sektoru ve druhé polovině 90. let. Pokud se vlak skutečně rozjede, nezbude než do něj naskočit. I té většině, která má morální zábrany to udělat, protože té by jinak hrozilo, že zaplatí dvakrát: jednou nepožádáním o vrácení pojistného, podruhé následným  a nevyhnutelným zvýšením daní všem. Otázkou je, jak vlak zastavit, ale udělat se to musí rychle, varuje také Pavel SobíšekUniCredit Bank.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 1. 2010 22:11

    Error: MySQL database corrupted (neregistrovaný) ---.net.upc.cz

    Již nyní je nemalé % firem, které to udělají, tak v případě úspěchu bude stát, jak již avizoval, zvyšovat daně, aby díru pokryl.

    Pokud si tedy o vrácení nezažádám, doplatím na to dvakrát. Zaprvé tím, že teď nic zpět nedostanu a zadruhé tím, že se mi v budoucnu zvýší daně, aby se teď mohlo zaplatit těm, co si požádají.

    Pokud si požádám, možná si to v budoucnu stát vezme zpět na daních, ale aspoň o nic nepřijdu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).