Hlavní navigace

Požádali jste si o příspěvek na mobilitu příliš brzy? Žádost vám zastaví

Sdílet

Pokud vám Úřad práce ČR přiznal v letech 2012 a 2013 příspěvek na mobilitu, zbystřete. Platnost nároku na tento příspěvek vám končí 31. prosince 2015. V období 1. – 31. ledna 2016 musíte ÚP ČR doručit novou žádost. Ovšem pozor. Jestliže jste již žádost o příspěvek podali, nebude mít žádný efekt. Úřad práce bude muset z důvodu duplicity toto řízení zastavit, protože v prosinci vám ještě trvá už dříve přiznaný nárok. Pokud naopak žádost podáte později, nevznikne nárok na dávku už od ledna 2016.

Záležitost se týká přibližně 168 000 lidí, což je většina příjemců příspěvku.

Během listopadu a prosince rozeslal Úřad práce ČR dotčeným klientům informativní dopis, jehož přílohou je také formulář žádosti. Tu je nutné vyplnit a podat na příslušném kontaktním pracovišti ÚP ČR nebo ji poslat poštou, vysvětluje Kateřina Sadílková generální ředitelka ÚP ČR.

V opačném případě by jim ÚP ČR mohl příspěvek vyplatit až od měsíce, ve kterém podají žádost. 

Zvláštní skupinu příjemců příspěvku na mobilitu tvoří lidé, kteří si o něj požádali podle platné legislativy, účinné do 31. 12. 2013, ale úřad o této žádosti rozhodl až po 1. 1. 2014. Jde o zhruba 3 000 osob. Tito klienti nemusí o dávku opětovně žádat, protože ÚP ČR je povinen u těchto osob zahájit správní řízení z moci úřední o přiznání příspěvku.

Nárok na příspěvek na mobilitu má osoba starší 1 roku, která má nárok na průkaz OZP označený symbolem „ZTP“ nebo „ZTP/P Další podmínkou pro získání dávky je, že se člověk opakovaně v kalendářním měsíci dopravuje za úhradu, např. do práce, školy, k lékaři apod., nebo se nechává za úhradu pravidelně dopravovat. Měsíční výše dávky činí 400 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).