Potvrzeno: Dva čeští horolezci zachránění z hory Rakapoši nezískají nárok na pojistné plnění

22. 9. 2021

Sdílet

Čeští horolezci Jakub Vlček a Petr Macek, které musel při sestupu z hory Rakapoši zachraňovat armádní vrtulník, nemají nárok na pojistné plnění za záchrannou operaci.

Její náklady se vyšplhali na částku kolem půl milionu. Pákistánské úřady však horolezce odmítaly pustit zpět do vlasti, dokud nebudou náklady uhrazeny.

Uniqa pojišťovna nyní došetřovala okolnosti případu ve spolupráci s tamějšími úřady a Ministerstvem zahraničních věcí (MZV). Na základě poskytnutých oficiálních vyjádření k okolnostem případu můžeme potvrdit naše stanovisko, že událost nesplňuje podmínky pro vznik pojistné události a výplatu pojistného plnění, uvedla mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová s tím, že horolezci porušili podmínky pojištění minimálně ve dvou ohledech.

Zdolávali totiž horu v oblasti, kterou MZV nedoporučuje českým občanům pro cestování a porušili také lokální pravidla nutná pro uskutečnění výstupu. Neměli pro daný výstup povolení. Obě tyto okolnosti jsou v rozporu s výslovnými podmínkami sjednaného pojištění, upozornila Svobodová s tím, že pojišťovna v souladu se svou garancí zaplatí pákistánské straně 1. záchranný vzlet vrtulníku, jak bylo domluveno. Platba za zahájení záchranné akce byla garantována v situaci, v níž šlo o záchranu lidských životů a která nesnesla další odklad zjišťováním podrobností. Nicméně vzápětí se ukázaly okolnosti, které platby za lety vrtulníku a záchranná opatření z pojištění vylučují. Tento fakt byl pákistánské straně neprodleně sdělen, ještě před dalšími záchrannými lety k hoře Rakapoši. Na základě toho je Uniqa podle pojistných podmínek oprávněna částku uhrazenou za první záchrannou misi zpětně vymáhat po českých horolezcích, uzavřela mluvčí pojišťovny.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).