Hlavní navigace

Potraviny by od září mohly začít zlevňovat (FOTOGALERIE)

Sdílet

Ačkoli spotřebitelské ceny v srpnu klesly o 0,1 %, meziročně se růst cen posunul z 0,5 % v červenci na 0,6 % v srpnu.

Analytiky překvapil zejména vývoj cen u potravin, které v srpnu sice zlevnily o 0,6 %, ale sezónnost by nasvědčovala výraznějšímu poklesu cen. Po sezónním očištění tak potraviny vlastně zdražily o 1 %. Trend by se měl nyní ale obrátit.

V nejbližších měsících se ovšem dá očekávat opačný trend, když směrem dolů budou působit sankce ze strany Ruska na dovoz potravin z EU (díky přebytku nabídky v EU), uvedl Jiří Škop, analytik Komerční banky.

Dále také odhaduje, že inflace by měla být nízká letos i v příštím roce. Červnová meziroční inflace se nacházela na nulové úrovni, což bylo i letošní dno. Do záporných hodnot se s velkou pravděpodobně nepodíváme, což byl i cíl intervenčního režimu české centrální banky. Na konci letošního roku vidíme meziroční inflaci ve výši 0,7 %, na konci příštího roku by se meziroční růst cen měl nacházet ve výši okolo 1 %, dodal Škop.

Jaké byly nejhorší potraviny v roce 2013? Podívejte se v naší fotogalerii

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 9. 2014 11:55

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  To je opravdu spatny vtip v teto zemi :-)

  Napriklad syry tento rok zdrazeni o 30%. Ne, v CR nikdy se nic zlevnovat (bez ztraty kvality nebo mensiho mnozstvi) nebude.

 • 9. 9. 2014 13:14

  norin (neregistrovaný) 141.170.139.---

  Uvidíme, ale tady chtějí vytěžit co to dá ...
  Včera jsem kupoval v BILLE debrecínskou pečeni a nějak mi nechutnala- dříve před 20 lety paráda, tak čtu složení:
  71% vepřová pečeně , 23% voda , 7 Ěček , sůl. Bude čas kdy asi začnu vyrábět salámy sám. Naši včera udili domácí klobásy a jak to vytáhli z udírnya dosnesli do kuchyně ... Debrecínka měla hodnotu tak pětinu

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).