Hlavní navigace

Poslanci zmírnili pravidla pro výplatu dávek v poukázkách

Sdílet

Jiří Hovorka 5. 12. 2018

Někteří lidé, kteří pobírají pomoc v hmotné nouzi, se brzy dočkají zjednodušení výplaty. Už nebudou její část dostávat v poukázkách. Změní se tak pravidla, která platí teprve od prosince roku 2017 a která měla bránit zneužívání pomoci od státu, například tím, že lidé peníze od státu utrácejí za hazard či alkohol.

Poslanecká sněmovna přijala změnu zákona o pomoci v hmotné nouzi ve znění schváleném Senátem, předloha tak nyní rovnou míří k prezidentovi. Senioři nad 70 let, invalidé, osoby závislé na pomoci druhé osoby či klienti v pobytových sociálních službách a další zranitelné osoby tedy již nebudou dostávat část příspěvku v poukázkách. Původní opatření se podle zákonodárců v praxi projevilo jako problematické a poškozující poctivé a zranitelné klienty sociálního systému.

Povinný způsob výplaty příspěvku na živobytí všem příjemcům, kteří jej pobírají déle než 6 měsíců v posledních 12 měsících, nejméně v 35 % a nejvýše v 65 % prostřednictvím poukázek platil od prosince roku 2017. Za poukázky si lze koupit potraviny, základní drogistické potřeby, dětské a lékárenské zboží, školní potřeby a oděvy, nikoli ale cigarety nebo alkohol.

V praxi však podle ministerstva práce a sociálních věcí přinesl nový způsob výplaty značné problémy zejména těm nejpotřebnějším, kteří prokazatelně nemají jinou možnost výdělku. Původní opatření reagovalo na společenskou poptávku po prevenci zneužívání sociálních dávek.

Vycházíme z faktu, že těch, u kterých existuje možnost, že by příspěvek na živobytí nevyužili k zajištění základních životních potřeb, je daleko méně, než těch, kteří tento příspěvek nikdy nezneužívali a ani zneužívat nemohou, protože ten příspěvek skutečně potřebují k zajištění svých základních potřeb, zdůraznila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).  

Stávající úprava dopadla například na klienty sociálních služeb nebo na osoby hospitalizované ve zdravotnických zařízeních, kterým přinesla praktické problémy. Tyto osoby měly často potíže s úhradou stravy a základních potřeb, protože poukázky v některých těchto zařízeních není možné použít. 

Faktický stav je tedy takový, že většina příjemců dávky nezneužívá. Jsou mezi nimi staří, zdravotně handicapovaní či matky samoživitelky. Velká část pomoci je poskytována na zajištění základních potřeb nezaopatřených dětí, doplnila Maláčová. 

Kromě uvedených problémů pak také současný režim výplaty pomoci v hmotné nouzi podle ministerstva nadměrně administrativně zatěžuje Úřady práce a v některých případech je dokonce značně finančně neefektivní. Ukázalo se jako zbytečně náročné vyplácení části příspěvku na živobytí prostřednictvím poukázek v situacích, kdy je vyměřená dávka v nízké výši. V těchto případech je podle ministerstva finančně náročnější výplata poukázek příjemci než samotná výše dávek. 

Administrativní kapacita Úřadu práce potřebná pro výplatu téměř 65 tisíc dávek v objemu téměř 90 milionů korun měsíčně, by byla smysluplněji využitelná ať již pro sociální práci nebo pro cílenou kontrolu zneužívání dávek, poznamenala Maláčová. 

Nová úprava podle ministerstva vyřeší současné praktické nedokonalosti zákona a současně zachová potřebnou míru prevence zneužívání dávek v hmotné nouzi. Nově se tedy dávka nebude vyplácet poukázkami v případech, kdy výše příspěvku na živobytí nepřesáhne 500 Kč a v následujících specifických případech, kdy je příjemce (nebo osoba společně s ním posuzovaná) osobou které: 

 1. jsou poskytovány pobytové sociální služby
 2. je poskytována zdravotní péče ve zdravotnickém zařízení po celý kalendářní měsíc, 
 3. byla pravomocným rozhodnutím soudu omezena svéprávnost,
 4. byl přiznán příspěvek na péči ve stupni IV (úplná závislost), a to ode dne právní moci rozhodnutí o přiznání této dávky, nebo je osobou starší 70 let, 
 5. byla přiznána invalidita III. stupně, 
 6. nebo v případech, kdy se jedná o důvody hodné zvláštního zřetele. Zvýšení částky živobytí z důvodu dietního stravování se vyplácí vždy v hotovosti.
Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 12. 2018 11:28

  pavel (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

  Tak cikáni a další nemakačenkové zase slaví. Není nad dobré zákony.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).