Hlavní navigace

Poslanci schválili vyšší rychlost na silnicích. Zrychlení se mohou dočkat i dálnice

Sdílet

Gabriela Hájková 30. 4. 2015

Poslanci schválili návrh, který umožní na vybraných úsecích silnic první třídy jezdit od příštího roku rychlostí až 110 km/h. Ačkoli jde o 24 úseků silnic, jedná se o komunikace dálničního typu s čtyřmi proudy a oddělenými směry.

Na vybraných směrově dělených úsecích silnic I. třídy s mimoúrovňovým křížením chceme zákonem od příštího roku umožnit zvýšení rychlosti z 90 km/h na 110 km/h, protože tomu konstrukčně odpovídají, uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Novela ministerstva dopravy kromě toho také překlasifikuje rychlostní silnice na dálnice s maximální povolenou rychlostí až 130 km/h. 

Poslanci odhlasovali i pozměňovací návrh, který by v určitých úsecích povoloval zvýšit na dálnici rychlost ještě o dalších 20 km/h, tedy na rychlost 150 km/h. Proti tomu se ale ministr Ťok postavil s tím, že česká dálniční síť není v současnosti stavěná na to, aby se po ní mohlo bezpečně jezdit takovou rychlostí.

Ministerstvo dopravy nebude vybírat žádné úseky, kde by se rychlost zvýšila až na tento limit. Navýšení rychlosti na konkrétním dálničním úseku vždy definuje a schvaluje ministerstvo dopravy. Podmínkou bude i souhlas ministerstva vnitra. Rozhodnutí poslanců dát do zákona možnost zvýšit rychlost na 150 km/h není ani dobrým psychologickým vzkazem pro řidiče, uvedl Ťok.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).