Hlavní navigace

Poslanci schválili sazbový balíček. Za cigarety si připlatíte

Sdílet

Poslanecká sněmovna schválila v úterý 17. prosince 2019 tzv. sazbový balíček. V něm je zakotven růst spotřební daně na tabákové výrobky. 

Od 1. ledna 2020 vstoupí v účinnost daňový balíček, který zvýší spotřební daň na tabákové výrobky. Daň na krabičku 20 ks cigaret tak vzroste o cca 12–13 Kč.

Pro tabákové výrobky obsahuje daňový balíček přechodné období dvou měsíců, aby bylo možno dodržet šestitýdenní lhůtu pro odběr nových tabákových nálepek. Pokud tedy balíček vyjde ve Sbírce zákonů ještě v roce 2019, nové sazby začnou platit od 1. března 2020. Od té doby začne běžet tříměsíční lhůta pro doprodej zásob a od 1. června 2020 tak bude možno prodávat už jen cigarety s novou sazbou daně.

Kromě toho budou od 20. května 2020 na všech trzích EU – včetně bezcelních prodejen – zakázány veškeré mentolové cigarety a cigarety s mentolovými kapslemi. Zákaz vyplývá z evropské směrnice o tabákových výrobcích, která nabyla platnosti 19. května 2014. Směrnice zavedla zákaz cigaret a tabáku k ručnímu balení cigaret s charakteristickými příchutěmi – tedy s jasně rozpoznatelnou vůní nebo chutí odlišnou od tabáku. Pro mentolové cigarety a tabák doposud výrobci využívaly přechodného období, které končí právě 20. května 2020. 

Zákaz EU se vztahuje na cigarety a tabák k ručnímu balení cigaret, netýká se zahřívaných tabákových výrobků. Regulace příchutí e-cigaret zůstává v kompetenci jednotlivých členských států EU.  

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).