Hlavní navigace

Pořadatelé festivalů a umělci budou moci žádat o dotaci

Sdílet

Lenka Kašparová 22. 7. 2020

Vláda 22. července 2020 schválila dotační program COVID-KULTURA s rozpočtem až 900 milionů korun, který má nahradit pořadatelům kulturních akcí a umělcům peníze, o něž přišli kvůli epidemii koronaviru. Nyní jej musí ještě schválit Parlament. Stát pořadatelům kulturních akcí vyplatí jako refundaci 50 % způsobilých výdajů, nanejvýš ale může jít o 5 milionů korun. Dotace se bude týkat období od 10. 3. do 31. 8. 2020. Příjemcem žádostí o podporu bude Ministerstvo průmyslu a obchodu, které bude míst na starosti také výplatu finančních prostředků.

Na administraci žádostí podaných do programu poskytne Ministerstvo kultury tým lidí. Finančně podpoříme tu část kultury, která běžně žije ze zisku a nedostává žádné dotace jako jsou festivaly, soukromá divadla, koncerty a podobně, říká Lubomír Zaorálek, ministr kultury.

Kdo má nárok na dotaci:

  • O dotaci budou moci žádat pořadatelé kulturních akcí (hudebních, hudebně dramatických a divadelních), kteří kvůli epidemii koronaviru museli zrušit či přesunout naplánované akce,
  • technické firmy a podnikatelské subjekty zajišťující tyto kulturní akce,
  • umělci a umělecké agentury, které je zastupují,
  • provozovatelé hudebních klubů a soukromoprávní umělecká tělesa, soukromoprávní orchestry, umělecko-manažerské agentury,
  • soukromoprávní galerie a muzea.

Podrobnosti o dotačním programu COVID-KULTURA budou zveřejněny na webu Ministerstva průmyslu a obchodu a platformě Kreativní Česko. Na vzniku programu se podílelo Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo kultury, které společně dále připravují celkovou strategii podpory kulturně-kreativního průmyslu. Zvažuje se podpora formou kreativních voucherů, jenž by měly být součástí samostatného dlouhodobého programu na podporu kreativní ekonomiky a inovací.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).