Hlavní navigace

Polovina Čechů má úvěr. Třetina z nich je ale bez práce

Sdílet

Téměř polovina Čechů (44 %) splácí v současné době nějaký typ úvěru. Přibližně třetina dlužníků (32 %) přitom nemá zaměstnání a polovina dlužníků (51 %) se nachází v horší finanční situaci. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Millward Brown pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK).

Nejčastěji se zadlužují lidé ve středním věku – 56 % dlužníků je ve věku 35 – 44 let. Lidé z vesnic do 1000 obyvatel jsou také nejčastějšími dlužníky, a to v 52 % případů. Naopak nejméně se zadlužují lidé z měst nad 500 000 obyvatel.

Z údajů zjištěných v rámci průzkumu není alarmující ani tak samotný podíl zadlužených Čechů, jako spíše fakt, že jde z významné části o lidi bez zaměstnání, navíc žijící na vesnicích, kde se obecně práce hledá velmi těžko. Lidé, kteří si v takové situaci vezmou úvěr, se vystavují značnému riziku, že se dostanou do prodlení se splácením, říká Markéta Kolářová, tisková mluvčí společnosti KRUK. Tomu odpovídá i zjištění, že 17 % zadlužených osob si plánuje vzít další úvěr.

Úvěry si Češi nejčastěji berou kvůli nákupu vozidla (32 %) nebo pořízení bydlení (30 %) či vybavení bytu (29 %).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).