Hlavní navigace

Pokutu vám může napařit i doktor

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 4. 2010

Je legální postup lékaře, který si vyhrazuje právo pokutovat své pacienty jako náhradu za náklady a zmeškaný čas, pokud se nedostaví bez omluvy k lékařskému výkonu? Požadovaná platba není v rozporu s obecně závaznými právními předpisy upravujícími poskytování zdravotní péče z veřejného zdravotního pojištění, protože k poskytnutí zdravotní péče nedošlo, uvedl k tématu Jiří Rod, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny s tím, že jde o situaci, kdy zdravotnické zařízení má rezervovánu odpovídající kapacitu pro pacienta, který je objednán na konkrétní termín. Bez ohledu na to, zda se pacient dostaví či nikoliv, vznikají zdravotnickému zařízení náklady, za které však neobdrží od zdravotní pojišťovny žádnou platbu. V případě „pokuty“ tedy nejde o finanční úhradu, která by se zdravotní péčí souvisela, neboť pacient sám znemožnil tuto péči poskytnout, vysvětlil Rod.

Toto chování je tudíž oprávněné, ale v případě sporu by zdravotnické zařízení muselo dokázat, že náklady vznikly v souvislosti s přípravou zařízení na návštěvu a péči o pacienta a tuto kapacitu už se nepodařilo obsadit jiným pacientem. 

Případné sankce by měly být upraveny v interní normě zdravotnického zařízení, které by měl mít pacient k dispozici.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 4. 2010 13:43

    Q (neregistrovaný) 193.86.121.---

    Dostavíte se k lékaři na sjednaný termín a ono tam je zavřeno. Chápu, i lékař je jen člověk, může onemocnět, prasknout mu v bytě či v ordinaci voda nebo jen stojí v zácpě a čeká, až se modří soudruzi proženou s modrými majáčky. Propustku do zaměstnání mi tudíž nikdo nevystaví, já mám neomluvenou absenci, hrubé porušení pracovní kázně a vyhazov. Ne všichni zaměstnavatelé jsou lidumilové respektující lidská práva.
    A jak to je s nedodržováním objednacích lhůt? Ze strany zdravotnického zařízení, samozřejmě. Není neobvyklé čekat hodinu i více, přesto že jste se objednali na určitý čas. Mnohdy je zpoždění zaviněno nespočtem návštěv různých dealerů a přednostního ošetření známých, mnohdy jde o akutní stavy, ale ty by neměl řešit běžný lékař, ale nějaká „pohotovost“. A ta většinou funguje až večer a za patřičný úplatek, pardon poplatek; pokud to není případ bezprostředního ohrožení života pro RZtu, tak akutní neobjednaní pacienti dost nedůstojně čekají a trpí a pokud se jich někdo ujme, tak vlastně „předeběhnou“ ty řádně objednané.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).