Hlavní navigace

Pokud si odložíte splátky, negativní zápis v úvěrových registrech vám nehrozí

Sdílet

Lenka Kašparová 3. 4. 2020

Nemusíte se bát, že pokud si jako fyzická osoba či firma odložíte splátky úvěru, protože jej nemůžete splácet kvůli opatřením s koronavirem, tak budete mít negativní zápis v Bankovním či Nebankovním registru klientských informací (BRKI, NRKI). Tato informace se sice v úvěrových registrech objeví, ale jen jako oznámení. Finanční instituce v úvěrových registrech informace o úpravě splátkového kalendáře běžně zaznamenávají. Ne vždy tím signalizují problémy klienta se splácením.

Bankovní a Nebankovní registry obsahují jak pozitivní, tak negativní informace, které slouží pro vyhodnocení bonity klientů bank a finančních institucí včetně celkového zadlužení. Negativní informace vyjadřují, že klient řádně nesplácí svůj úvěr a mohou v budoucnu způsobit zamítnutí úvěru nebo zpřísnění jeho podmínek, vysvětluje Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Odklad splátek v souvislosti s COVID-19 ale nebude v registrech uveden jako negativní a nezhorší tak vaše podmínky, pokud byste v budoucnu žádali o nový úvěr. V současnosti probíhá mezi bankami a nebankovními finančními institucemi diskuze o technických detailech formy zápisu odložených splátek v souvislosti s COVID-19.

Své závazky si můžete kontrolovat online prostřednictvím portálu www.kolikmam.cz. Doporučujeme, aby si každý klient alespoň jednou za čtvrtletí zkontroloval vlastní finanční historii a v případě jakýchkoli nesrovnalostí požádal registry o opravu reportovaných dat, doplňuje Jiří Rajl.

Je potřeba ale dodat, že zjištění je zpoplatněno, výpis z registru pořízený online stojí 90 Kč, za dva (bankovní a nebankovní) tak zaplatíte 180 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).