Hlavní navigace

Pojistných podvodů ubývá, ale roste jejich průměrná částka

Sdílet

Počet pojistných podvodů zvolna klesá, ale naopak roste průměrná částka, o jakou se podvodních chtějí obohatit. Podle statistik UNIQA pojišťovny vyrostla průměrná částka, o kterou se chtějí podvodníci obohatit, z loňských 67 000 Kč na letošních 88 000 Kč. To představuje 31% rozdíl. Navýšení je způsobeno vyšším podílem případů v majetkovém pojištění a pojištění aut, zatímco dříve dominovaly škody z úrazového pojištění, kde jsou nestandardně uplatňované škody zpravidla nižší. 

V letošním roce dominují podvody v oblasti povinného ručení a havarijního pojištění. Dějí se v souvislosti se stále častějším uplatňováním uměle navýšených nároků za újmu na zdraví a příslušenství z nehod v povinném ručení, kde jsou nárokovaná odškodnění relativně vysoká. Průměrně podvodně uplatněná škoda v povinném ručení činila 81 500 Kč.

Podstatně vzrostla i průměrná hodnota podvodu u majetkového pojištění, což ovšem způsobil především jeden velmi vysoký případ v řádu několika milionů korun. Klient se pokusil uplatnit škodu na větší budově z působení živlů, nicméně se zjistilo, že bídná kondice objektu nebyla z velké části způsobena povětrnostními vlivy, nýbrž už předchozím chátráním a nedodržováním řádné údržby a zajištění.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).