Hlavní navigace

Podvodníci vám vyberou účet i přes Facebook. Jak to funguje?

Sdílet

Na podvodné zprávy, pomocí kterých se pachatelé snaží získat z důvěřivců přihlašovací údaje do internetového bankovnictví nebo nakazit jejich počítač škodlivým kódem, který by to pak udělal za ně, nenarazíte jen v e-mailové schránce. V poslední době se rozmáhají i přes sociální sítě, speciálně přes Facebook.

Jak to funguje? Pachatelé se nabourají do účtu vašeho přítele na síti Facebook a z jeho profilu vám pak pošlou prosebnou zprávu o zaslání drobné částky. Následuje odkaz na fiktivní platební bránu, kam máte vyplnit přístupové údaje do internetového bankovnictví. Pokud je vyplníte, okamžitě vám podvodník „vyluxuje“ účet. 

V případě, že je přístup k účtu chráněn ještě potvrzovací SMSkou, dostanete od „přítele“ na Facebooku ještě zprávu, že má nějaký problém s telefonem a požádá vás, zda by si k vám mohl nechat poslat autorizační SMS a vy jste mu ji následně přeposlali. Pokud tak učiníte, moc vám toho na účtu nezbude. Majitel zneužitého účtu samozřejmě o ničem ve skutečnosti neví.

Na tyto výzvy proto nikdy nereagujte. Pokud byste se nechali napálit, okamžitě kontaktujte svou banku a nechte si zablokovat přihlašovací údaje k účtu.

Pokud vám nějaký přítel takto píše přes Facebook, ověřte si jeho žádost telefonicky a peníze mu případně pošlete klasickým převodním příkazem, kdy vstoupíte do svého účtu klasickou cestou a ne přes link na platební bránu. Autorizační SMS by měla být pro všechny ostatní osoby kromě vás tabu. Je jisté, že až se tento postup u veřejnosti „onosí“, budou se podvodníci pídit po jiném způsobu, jak důvěřivé napálit, takže forma podvodu se bude do budoucna určitě měnit.

Česká spořitelna v souvislosti s podvody na sociálních sítích připravila edukační video. 

Zdroj: Česká spořitelna

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 1. 2015 9:50

  Veduard (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

  Už několikrát za sebou se mě hlásí adresa FEDEX, která mě vysvětluje, že mě 28.prosince chtěla dodat jakousi zásilku z USA a že by potřebovala jakási data. Naštěstí mám antivirus ESET a ten mě nedovolil to ani otevřít, takže to průběžně mažu, ostatně v USA nikoho nemám. Ale možná, že i tohle je nějaký pokus...

 • 8. 1. 2015 11:30

  Horys (neregistrovaný) 77.236.206.---

  Podvodníci vám nevyluxují účet přes FB, ale pomocí vaší demence.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).