Hlavní navigace

Podvodníci vám vyberou účet i přes Facebook. Jak to funguje?

Sdílet

Gabriela Hájková

Na podvodné zprávy, pomocí kterých se pachatelé snaží získat z důvěřivců přihlašovací údaje do internetového bankovnictví nebo nakazit jejich počítač škodlivým kódem, který by to pak udělal za ně, nenarazíte jen v e-mailové schránce. V poslední době se rozmáhají i přes sociální sítě, speciálně přes Facebook.

Jak to funguje? Pachatelé se nabourají do účtu vašeho přítele na síti Facebook a z jeho profilu vám pak pošlou prosebnou zprávu o zaslání drobné částky. Následuje odkaz na fiktivní platební bránu, kam máte vyplnit přístupové údaje do internetového bankovnictví. Pokud je vyplníte, okamžitě vám podvodník „vyluxuje“ účet. 

V případě, že je přístup k účtu chráněn ještě potvrzovací SMSkou, dostanete od „přítele“ na Facebooku ještě zprávu, že má nějaký problém s telefonem a požádá vás, zda by si k vám mohl nechat poslat autorizační SMS a vy jste mu ji následně přeposlali. Pokud tak učiníte, moc vám toho na účtu nezbude. Majitel zneužitého účtu samozřejmě o ničem ve skutečnosti neví.

Na tyto výzvy proto nikdy nereagujte. Pokud byste se nechali napálit, okamžitě kontaktujte svou banku a nechte si zablokovat přihlašovací údaje k účtu.

Pokud vám nějaký přítel takto píše přes Facebook, ověřte si jeho žádost telefonicky a peníze mu případně pošlete klasickým převodním příkazem, kdy vstoupíte do svého účtu klasickou cestou a ne přes link na platební bránu. Autorizační SMS by měla být pro všechny ostatní osoby kromě vás tabu. Je jisté, že až se tento postup u veřejnosti „onosí“, budou se podvodníci pídit po jiném způsobu, jak důvěřivé napálit, takže forma podvodu se bude do budoucna určitě měnit.

Česká spořitelna v souvislosti s podvody na sociálních sítích připravila edukační video. 

Zdroj: Česká spořitelna

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).