Hlavní navigace

Podvodníci v e-mailech zneužívají logo ČNB. Chtějí získat soukromá data a peníze adresátů

Sdílet

Lenka Kašparová 4. 9. 2020

Česká národní banka (ČNB) upozorňuje na podvodné e-mailové zprávy, které zneužívají logo ČNB a pokouší se od příjemců vylákat citlivá data a finance. Zmíněné phishingové útoky jsou vedeny suběktem označeným Finanční pracovní skupina (FATF), která adresáty přesvědčuje, že mohou získat nemalou finanční částku uloženou na zadržené kartě Mastercard, nebo dokonce výhru prostřednictvím karty Mastercard.

Získání peněz a výhry ale podmiňují doložením dokumentů týkajících se pojištění finančních prostředků a okamžitým zaplacením poplatku za pojištění ve výši několika tisíc britských liber. Česká národní banka veřejnost upozorňuje, že se nejedná o autentickou komunikaci s centrální bankou.

ČNB proto vyzývá veřejnost, aby na obdobné e-mailové zprávy nereagovala a na uvedená čísla účtů rozhodně nezasílala žádné finanční prostředky! ČNB nikdy plošně neoslovuje veřejnost prostřednictvím e-mailové komunikace s cílem vynutit si platby jakýchkoliv poplatků, ani nevyžaduje dokládání citlivých dokumentů, uvádí v prohlášení zveřejněném na svých stránkách centrální banka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).