Hlavní navigace

Podnikatelé v malých obcích dostanou od státu zvýhodněné úvěry

Sdílet

Gabriela Hájková 22. 8. 2017

Podnikatelé v malých obcích dostanou zvýhodněné úvěry. Vyplývá to z návrhu Ministerstva zemědělství, které tak chce podpořit život na venkově a zastavit jeho vylidňování.

Malí a střední podnikatelé ve znevýhodněných venkovských oblastech budou moci čerpat zvýhodněné úvěry do výše 3 milionů korun nebo bude možné proplatit část úroků z komerčních úvěrů.

Podporu chceme zaměřit na drobné, malé a střední podnikatele, kteří na vesnicích hrají naprosto klíčovou roli. Tvoří totiž základní infrastrukturu a obslužnost venkova, ať už jde o malé obchody, řemesla nebo střední firmy zaměstnávající místní lidi, uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Podpora má být určena malým a středním podnikatelům ve znevýhodněných obcích, určených dle metodiky rozvojového potenciálu obcí Ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Jde o obce v okrajových oblastech s klesajícím počtem obyvatel. Dle metodiky MMR jsou to obce, kde je nízký počet podnikatelských subjektů, trpí vysokou nezaměstnaností, odvody na daních jsou v lokalitě nízké (tamní obyvatelé mají nízké mzdy) a podobně, vysvětlila Markéta Ježková, tisková mluvčí Ministerstva zemědělství.

Plánovaná podpora má mít dvě různé formy a poskytována bude přes Českomoravskou záruční a rozvojovou banku:

  • až třímilionový zvýhodněný úvěr, případně finanční příspěvek až do výše 15 tisíc eur v režimu de minimis. Doba splatnosti úvěru bude 7 let s možností odkladu splátek jistiny úvěru až o 12 měsíců,
  • úhrada části úroků z komerčních úvěrů, a to max. do výše 4 % z jistiny úvěru. V případě nemovitého majetku nesmí úvěr přesáhnout 10 mil. Kč, u ostatního majetku pak 5 mil. Kč.

Podpora by se měla vyplácet prostřednictvím resortů Ministerstva zemědělství, Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva pro místní rozvoj. Předpokládá se také možnost spolufinancování z rozpočtů krajů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).