Hlavní navigace

Podle odborářů brzdí rozjezd ekonomiky nedostatek úvěrů

Sdílet

Gabriela Hájková 25. 1. 2010

Cestu z krize české ekonomice ztěžuje nedostatek provozních úvěrů pro firmy, shodli se odboráři i zaměstnavatelé v pořadu Otázky Václava Moravce. Předseda Českomoravské komory odborových svazů Milan Štěch a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák také shodně uvedli, že vládní dokument popisující stav ekonomiky a východiska z krize je ve svém pohledu příliš optimistický a neodpovídá vývoji zakázek firem a úrovni nezaměstnanosti. Hovoří se, že hospodářská krize končí. My o tom nejsme přesvědčeni, uvedl v pořadu Štěch. Jeho slova následně potvrdil i Hanák, který uvedl, že průzkumy ukazují na stále stagnující počty firemních zakázek, které mohou ještě poklesnout.

Jedním z hlavních problémů je právě nedostatek poskytnutých provozních úvěrů, které navíc podražily. Podle Hanáka je rozdíl mezi úrovní sazeb centrální banky a sazeb komerčních bank rozdíl 4,35 %. 

Zástupci odborů i zaměstnavatelů proto vytvořili seznam krátkodobých opatření, která by měla například zlepšit průběh programu Zelená úsporám, čerpání ze strukturálních fondů EU nebo podporu zaměstnanosti. Vláda by o návrhu měla hlasovat 8. února.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).