Hlavní navigace

Počet podnikatelů v Česku kriticky klesá, politika jim znepříjemňuje život

Sdílet

David Sillmen 11. 3. 2014

Podnikatelů v České republice konstantně ubývá. Jen za poslední dva roky jich je o 24 500 méně. Mezi podnikatele se dnes hlásí 977 000 lidí. Uvádí to server Týden s odvoláním na údaje České správy sociálního zabezpečení.

Ne všichni, kteří jsou jako podnikatelé hlášeni, ve skutečnosti také podnikají, tedy vykazují činnost. Těch, co si platí důchodové pojištění, je 693 tisíc, z toho 602 tisíc má podnikání jako hlavní činnost.

Tento údaj přitom klesá ještě více než absolutní počet podnikatelů. Meziročně klesl o 27 000 osob, za dva roky potom o 49 500.

Tento úbytek lze do určité míry připsat negativnímu politickému klimatu, které dnes vůči živnostníkům panuje. Například dnešní ministr průmyslu Jan Mládek je v minulosti nazval parazity. Politici navíc OSVČ omezují výhody: za loňský rok například nemohou uplatnit slevu na dítě, pokud si počítají náklady paušálem.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 3. 2014 15:21

    V.Mlich (neregistrovaný) ---.mrp.cz

    Až zvýší hranici "minimální" mzdy, tak se počet OSVČ opět trochu zvedne o ty propuštěné, kterým bude trapné být na dávkách. A průměrné odvody OSVČ budou opět nižší, než průměr za závislou činnost.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).