Hlavní navigace

Počet podnikajících žen výrazně roste. V práci jsou spokojenější, než ty v zaměstnání

Sdílet

Gabriela Hájková 14. 9. 2016

Počet žen zakládajících podnikatelské subjekty výrazně roste. V celkovém součtu stále v podnikatelské sféře dominují muži, jejich počet ale v posledních letech stagnuje. Například v roce 2015 počet podnikatelek vzrostl o dalších 7223 žen, zatímco mužů přibylo jen 609. Na jednoho muže tak dnes připadá průměrně 1,48 živnostenských oprávnění, na jednu ženu je to 1,32. Informace vyplývají z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), společnosti ŽENY s.r.o. a Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

Za největší bariéru při zahájení podnikání ženy považují nedostatek financí, nepřehlednou byrokracii, ale i v obavu o zabezpečení rodiny, rozhodující je pro ně podpora rodiny a možnost skloubit pracovní a rodinný život. Se svou pracovní volbou jsou podle průzkumu spokojeny tři čtvrtiny podnikatelek, zatímco běžně zaměstnané ženy jen z jedné třetiny.

Ženy vstupují do podnikání velmi zodpovědně, jejich hlavní motivací není mimořádný úspěch a společenské postavení, ale pragmaticky sledují efekt pro rodinu a vyšší stupeň nezávislosti. Stále uvažují velmi hospodárně, snaží se z minima získat maximum a odmítají riskantní kroky. Tím se podstatně odlišují od mužů, kteří jdou za vyššími cíli, ale rovněž s větší dávkou rizika, uvedl předseda AMSP ČR Karel Havlíček.

Polovina žen podnikatelek podle něj míří do oblasti služeb, následuje drobný obchod, naprosté minimum žen se pak rozhodne pro výrobní odvětví, s výjimkou drobné ruční výroby.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).