Hlavní navigace

Počet lidí, kteří nezvládají splácet své dluhy, roste

Sdílet

Na konci března 2016 nebylo 337 000 lidí schopno splácet své dluhy. To je o 31 000 osob více, než ve stejném období roku 2015. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnil Bankovní a Nebankovní registr klientských informací.

Počet těch, kteří nezvládají splácet své dlouhodobé dluhy, jako jsou hypotéky a úvěry ze stavebního spoření, meziročně klesl o 6,4 %. Naopak ale o 12 % vzrostl počet osob, kteří nesplácejí krátkodobé dluhy, např. úvěry ze spotřeby. Počet klientů nesplácejících krátkodobý dluh byl 305 000 osob, což bylo meziročně o necelých 33 000 osob více.

Krátkodobé půjčky jsou mezi lidmi stále oblíbené. I přesto, že pozvolna klesá tempo zadlužování těmito úvěry, roste počet lidí, kteří tyto půjčky nezvládají splácet. Na druhou stranu registrujeme, že se lidé o aktuální stav svých úvěrů začínají mnohem více zajímat, říká Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Celkové zadlužení obyvatel dosáhlo v prvním čtvrtletí 2016 výše 1,84 bilionu korun. To je o téměř 117 miliard korun (o 6,8 %) více než ve stejném období roku 2015.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 6. 2016 8:56

  Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz

  kdyz je na vsechno nejaka regulace. Uz znam lidi, kteri si umyslne bero uvery a pak podavaji osobni bankroty a staci splatit 30% dluhu a zbytek Vam zbyde. Dokonce jsou na to i poradenske agentury jak se vyhlasuje osobni bankrot a co musite splnit za podminky, takze lidi si zacinaji pocitat jak to zase odbrbat a dostat nejaky penize bez prace.

 • 8. 6. 2016 11:24

  Pavel (neregistrovaný) ---.fel.zcu.cz

  No, ale co tak vím, ten život v tom bankrotu není žádná selanka. Dostáváte pouze část platu a pět let v podstatě živoříte na hranici přežití. Všechno ostatní jde na splátky toho problému. A stejně je nutné splatit 30%, což není zase tak úplná trivka pro ty běžné existence, co do toho bankrotu spadnou a jedou na minimální nebo o trochu větší plat. Takže pět let chudoby, bez dovolené a žádné hogo fogo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).