Hlavní navigace

Počet firem řízených bezdomovci skokově vzrostl. Jsou rizikové

Sdílet

Jiří Hovorka 3. 12. 2018

Počet firem, které jsou vlastněny nebo řízeny osobami, které mají trvalý pobyt na radnici, se meziročně zvýšil o 76 procent a dosáhl počtu 14 453. Jde o necelá tři procenta českých firem. Stejně tak prudce narůstají počty bezdomovců angažovaných ve firmách, aktuálně jich je 9599, o 80 procent víc než loni. Data pocházejí z analýzy společnosti Bisnode.

Ta také ukázala, že společnosti vlastněné nebo řízené osobami, které mají trvalé bydliště na radnici, jsou ve srovnání s celou populací firem několikanásobně častěji na seznamu nespolehlivých plátců DPH nebo postiženy negativní událostí, tedy úpadkem, exekucí nebo insolvencí. 

Mezi lety 2017 a 2018 zásadním způsobem roste počet bezdomovců a jimi vlastněných nebo řízených firem. To představuje výrazně zvýšené riziko v obchodním styku, protože tyto firmy jsou výrazně rizikovější než zbytek populace firem. U osob, které mají trvalý pobyt na stejné adrese jako městský či obecní úřad, existuje riziko, že se záměrně skrývají před kontaktováním například ze strany státu nebo věřitelů. Stejně tak se může jednat o zkrachovalé podnikatele nebo ve statutárním orgánu mohou hrát roli bílého koně. Nasazení bílého koně znepřehledňuje skutečné vlastnické vztahy v ekonomice a zásadně komplikuje prověřování obchodních partnerů. Nadužívání bílých koní, potažmo bezdomovců ve firmách, ale může také souviset s tvrdým postupem státu, resp. finančních úřadů, říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Podíl nespolehlivých plátců DPH analyzovaného vzorku firem přesahuje 21 procent, zatímco v celkové populaci firem je to 1,7 procenta subjektů. Negativní událostí, tedy úpadkem, exekucí nebo insolvencí je postiženo 5,1 procenta hodnocených společností oproti 1,6 procentu celé podnikatelské základny. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).