Cestujete do zahraničí a váháte, zda se vám vyplatí vzít si spíše hotovost nebo platební kartu. Sberbank odpovídá na 3 nejčastější dotazy týkající se plateb v zahraničí.
Co když ztratím PIN nebo platební kartu?
Pokud v zahraničí ztratíte platební kartu nebo je vám odcizena, je nutná – stejně jako když se vám to stane v České republice – okamžitá blokace. Tu provedete jednoduše na klientské lince banky. Před cestou je proto praktické si uložit telefonní číslo pro kontakt klientské linky ze zahraničí,
říká Roman Knaus ze Sberbank. Pomohou vám ale i na pobočce kterékoli nejbližší banky. Z preventivních důvodů si můžete i před cestou snížit denní limit na kartě.
Pro případ, že zapomenete v cizině svůj PIN kód, je dobré mít jej někde na bezpečném místě poznamenaný. Pravidlo je nikdy číslo PIN nepoznamenávat na platební kartu nebo v její těsné blízkosti. Změnu PIN kódu nebo odblokování karty můžete u většiny bank vyřídit na klientské lince, musíte se ale prokázat heslem pro komunikaci s bankou.
Mám zvolit Visu nebo MasterCard?
Samozřejmě nejvýhodnější a nejsnazší je mít po ruce karty obou asociací – Visa i Mastercard. Může se totiž stát, že někteří obchodníci nemusejí brát jednu nebo druhou. Na poplatky za výběr z bankomatu poskytovatel vliv nemá, ty jsou závislé na podmínkách banky. Záleží ale na zemích, do kterých cestujete. V Evropě, například v Německu v některých menších obchodech akceptují spíše Mastercard. V Americe je zas o něco více rozšířená Visa,
říká Roman Knaus. Na cestách je dobré mít alespoň jednu platební kartu tzv. embosovanou (s vytlačenými údaji), protože tou můžete platit i tzv. offline platby. Hodit se vám to může například u některých autopůjčoven, které nemají elektronický terminál, ale používají pouze mechanickou „žehličku“ neboli imprinter.
V Asii hotovost nebo platební kartu?
Důležité je mít samozřejmě oboje, jak hotovost, tak kartu. Vezměte si s sebou americké dolary, a ty pak vyměňte na místě ve směnárnách za místní měnu nebo jimi na mnoha místech můžete přímo zaplatit. Obecně se nedoporučují směnárny na letišti, které mají často méně výhodné kurzy,
radí Roman Knaus. Chystáte-li se po Asii cestovat mimo velká turistická centra, tak je výhodnější mít u sebe hotovosti více, protože delší dobu nemusíte potkat bankomat. Karty můžete pohodlně používat ve většině hotelů, ale v restauracích a obchodech se může stát, že je nebudou brát vůbec nebo nebudou akceptovat právě tu od vašeho poskytovatele.