Hlavní navigace

Tipy, jak platit na dovolené

Sdílet

Během dovolené je ideální, pokud nemusíme řešit žádné starosti, nebo jich řešit co možná nejméně. Zuno bank zveřejnila seznam tipů, jak vybírat hotovost či řešit například ztrátu platební kartu.

Kreditku i debetku s sebou

Pokud vlastníte kreditní i debetní kartu, vezměte si na dovolenou obě. Může se stát, že u některých poskytovatelů služeb nebude možné debetní kartu použít. Například půjčovny aut nebo hotely někdy vyžadují při rezervaci platbu kreditní kartou.

Jak vybrat v zahraničí hotovost?

Jestliže plánujete v zahraničí vybírat hotovost z bankomatů, zjistěte si předem, jaké poplatky vaše banka účtuje za tuto operaci. Bývá to buď pevná sazba za úkon, nebo procento z vybrané částky. Jsou ale i banky, které za výběry v zahraničí neúčtují nic.

V zemích, které jsou mimo Evropskou unii, si dávejte pozor na poplatky, které určuje provozovatel bankomatu. Ten vás ale na podobný poplatek musí upozornit předem.

Také je důležité vědět, zda nejsou v některé ze zemí, kam cestujete, limitovány výběry hotovosti pouze určitou částkou na den. A chystáte-li se do exotičtější destinace, je dobré se domluvit s bankou, že vaši kartu zablokuje, pokud bude mít podezření ze zneužití a nepodaří se jí s vámi zkontaktovat.

Před cestou také zkontrolujte výši limitů, které máte nastavené pro platbu kartou.

Co když kartu ukradnou?

Abyste si byli jisti, že vám kartu nikdo neodcizil, nebo nezkopíroval údaje, je dobré mít nastaveny SMS notifikace o pohybech na účtu i na platební kartě. V případě zneužití je pak možné platební kartu zablokovat přes internetové nebo mobilní bankovnictví, případně telefonicky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).