Hlavní navigace

Pět platů finanční rezervy? O tom si české domácnosti mohou leda nechat zdát

Sdílet

Gabriela Hájková 22. 3. 2012

Říká se, že pro klidné spaní byste měli mít finanční rezervu zhruba ve výši pěti platů. Ta zajistí pohodlné přežití rodiny v případě, že ztratíte práci a ihned nenajdete novou. Že o takových částkách se u vás nedá zdaleka hovořit? Rozhodně nejste výjimkou.

Průměrná česká domácnost totiž podle průzkumu dokáže ufinancovat pravidelné výdaje po dva měsíce a devět dní. Příjmy domácností přitom převyšují pravidelné výdaje průměrně o 19 %. Tuto rezervu byste ale byli schopni tvořit v případě, že si nepořídíte nové auto, dovolenou ani nové hodinky. Informace vyplývají z průzkumu ING Bank, který se uskutečnil v 19 zemích světa.

Podle výsledků patří Češi k národům, které nejsou spokojené s výší svých úspor. Ba co víc, jsme jeden z nejvíce nespokojených národů, který se domnívá že špatná ekonomická situace na něj dopadá více než na okolní státy.

Pro 40 % českých domácností je největší položkou v rozpočtu výdaj na bydlení, ať už jde o hypotéku či nájem. Za jídlo utrácíme v průměru 35 % platu oproti Italům či Slovákům, u kterých tvoří největší položku rozpočtu právě potraviny. Pětinu příjmu pak dáváme na energie, což je podle výzkumu největší podíl ze všech sledovaných zemí.

Výsledky ale ukazují na to, že problémy s financemi trápí obyvatele ve všech zkoumaných zemí. Více než 60 % oslovených například omezilo své úspory. V rámci eurozóny si podle vlastního názoru nejvíce pohoršili Italové a Španělé.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).