Spočítejte si...

Zavřít

Pět platů finanční rezervy? O tom si české domácnosti mohou leda nechat zdát

Říká se, že pro klidné spaní byste měli mít finanční rezervu zhruba ve výši pěti platů. Ta zajistí pohodlné přežití rodiny v případě, že ztratíte práci a ihned nenajdete novou. Že o takových částkách se u vás nedá zdaleka hovořit? Rozhodně nejste výjimkou.

Průměrná česká domácnost totiž podle průzkumu dokáže ufinancovat pravidelné výdaje po dva měsíce a devět dní. Příjmy domácností přitom převyšují pravidelné výdaje průměrně o 19 %. Tuto rezervu byste ale byli schopni tvořit v případě, že si nepořídíte nové auto, dovolenou ani nové hodinky. Informace vyplývají z průzkumu ING Bank, který se uskutečnil v 19 zemích světa.

Podle výsledků patří Češi k národům, které nejsou spokojené s výší svých úspor. Ba co víc, jsme jeden z nejvíce nespokojených národů, který se domnívá že špatná ekonomická situace na něj dopadá více než na okolní státy.

Pro 40 % českých domácností je největší položkou v rozpočtu výdaj na bydlení, ať už jde o hypotéku či nájem. Za jídlo utrácíme v průměru 35 % platu oproti Italům či Slovákům, u kterých tvoří největší položku rozpočtu právě potraviny. Pětinu příjmu pak dáváme na energie, což je podle výzkumu největší podíl ze všech sledovaných zemí.

Výsledky ale ukazují na to, že problémy s financemi trápí obyvatele ve všech zkoumaných zemí. Více než 60 % oslovených například omezilo své úspory. V rámci eurozóny si podle vlastního názoru nejvíce pohoršili Italové a Španělé.

Miliardáří hromadně opouštějí Českou republiku Prodáváte nemovitost? V určitých případech nemusíte platit daň