Hlavní navigace

Penzijní fondy mají výhrady k druhému pilíři

Sdílet

Jiří Hovorka 29. 11. 2011

Současné penzijní fondy vítají plánované zavedení druhého pilíře, mají však výhrady k jeho nastavení. Tou největší podle nich je, že vstup do systému nebude výhodný pro všechny, ale pouze pro mladé účastníky.

Druhý pilíř je z našeho pohledu vhodný především pro mladé lidi s vyššími příjmy. Pro lidi, kteří jsou ochotni jít do jistého rizika s vyhlídkou na vyšší zisk. Naším cílem bude tlačit na serióznost a kvalitní poradenství poskytovatelů. Nemyslíme si, že by bylo správné, aby do druhého pilíře vstupovali lidé, pro něž by nebyl vhodný, uvedla za penzijní fond ČSOB mluvčí společnosti Pavla Hávová.

Někteří zástupci penzijních fondů dále nesouhlasí s dobrovolností druhého pilíře a doporučují, aby mladí lidé spořili povinně. Díky tomu by si podle nich lidé automaticky spořili na důchod nezávisle na státu a zajistili by si tak standardní životní úroveň i po odchodu do penze.

Nově je důchodový systém nastaven tak, že si budou účastníci moci zvolit v rámci čerpání dávek z druhého pilíře doživotní starobní důchod s možností sjednání výplaty pozůstalostního důchodu na 3 roky. Alternativou je starobní důchod na dobu 20 let, díky kterému si lidé zajistí pravidelnou rentu po dobu penzijního věku, uvedl Jakub Haas z Ministerstva financí České republiky.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 11. 2011 21:34

    Nonevím (neregistrovaný) ---.214.broadband7.iol.cz

    Je to trest za nezodpovědnou volbu. Je jen otázkou, zda když budou splácet školné, penzijní pojištění, hypotéku a další půjčky budou mít ještě na jídlo pro děti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).